Forum DoðalTedavi Doðal Ürünlerle Saðlýklý Yaþam


Forum DoðalTedavi Doðal Ürünlerle Saðlýklý Yaþam » Hastalýklar » Dahiliye (Ýç Hastalýklarý) » Kalýnbaðýrsak » Ýshal, diyare, diarrhea:
Araþtýrmacý Yazar Herbalist Ýbrahim GÖKÇEK Cuma Günleri Saat 16- 17 Arasý MeltemTV De Sizlerle Olacaktýr.
Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06-20-2009   #1 (permalink)
 
Status: Administrator
Üyelik tarihi: Jun 2009
Mesajlar: 1.311
Standart Ýshal, diyare, diarrhea:

Ýshal, diyare, diarrhea:
Ýsahal bir hastalýk deðildir ve bu bir veya birçok rahatsýzlýðýn belirtisidir. Þayet kiþi günde 3 defada fazla defi-hacetini tuvalette giderirse, o zaman iþte ozaman ishalden bassedilir.


Ýshal iki haftadan az sürerse akut, fazla sürerse kronik ishal diye adlandýrýlýr.

A-) Akut Ýshalin sebeplerini þöyle sýralýyabiliriz:
1-) Besin zehirlenmesi, buna bakteriler sebep olur, özeliklede Salmonellen, bunlarýn salðýladýðý zehirli maddeleri etkisi hemen görülür.
2-) Baðýrsak gribi, buna baðýrsaklardaki bakteri ve viruslar neden olur.
3-) Seyahat ishali olarakta bilinen bu ishale genelikle E-Koli (Escherichia ?coli) bakterileri, nadirende parazit ve viruslar bu rahatsýzlýða sebep olur.
4-) Kimyasal ilaçlar özeliklede antibiyotik ilaçlar, bunlar sadece zararlý bakteri, virus ve mantarlarý yoketmezler ayni zamanda çok faydalý olan bakterileride yokeder vede immun sistemini felçe ugratýr ve neticede ishale neden olur.
5-) Besin allerjiside ishale neden olur ve bunlarýn baþýnda laktoz?a (süt þekeri) karþý allerjik (aþýrý duyarlý ) davranma sonucu ishal ortaya çýkabilir.

B-) Kronik Ýshalin oluþ sebeplerini þöyle sýralýyabiliriz:
1-) Tip?ta colon irritability diye bilinen, kalýnbaðýrsaðýn aþýrý duyarlýlýk gösterme hali
2-) Kronik Baðýrsak iltihaplanmasý
3-) Aþýr þekilde mushil yapýcý ilaç kulanma
4-) Ayrýca metabolizma bozukluklarý, tiroidbezinin aþýrý çalýsmasý, pankreas kanseri veya baðýrsak amaliyatý kronik isale sebep olur.

Þayet ishal kanlý ise vede ateþte varsa mutlaka doktora gitmek gerekir, çünkü durum çok ciddi olabilir. Ýshalin zamanýnda tedavi edilememesi vücudun sürekli olarak vitamin, mineral, enzim, aminoasit ve hormonlarýn kayýp olmasý demektir, çünkü ishal esnasýnda bu maddeler absorbe edilemez (emilemez). Ýshal esnasýnda aðýr yemek ve aðýr içecekler alýnmamalýdýr. Ve mümkünse aktif kömür (eczaneden temin edilebilir) alýnýrsa bu zehirli maddeleri sünger gibi emer ve zarasýz halle getirir.

Ýshali önlemek için doðal ilaçlar mevcuttur ve bunlarin baþýndaçörekotu-,uzara-, nane-, papatya preparatlarý veya Gökçek Ýksiri iyi gelir. Halkarasýnda yarým fincan kahveye bir tatlý kaþýðý limon suyu ilaveedilir ve içilirse ishali hemen önler. Baðýrsak florasý, mukozasý, ve pH?sýnýn düzelmesi ise sadece Gökçek Ýksiri ile mümkündür.

Baðýrsak florasý ve kýlcal kan dolaþýmý saðlýklý yaþayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazýrlanmasý, hücrelere ulaþmasý ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarýnýn hücre aralarýnda dolaþmasý buna baðlýdýr.Tabii doðru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kýsalýr. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü baðýrsaklarý kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alýmýný (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranýn zararlarý belli kanser, damarlarýn yaðlanmasý vb, artý uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsýzlýk ve hatta kýsýrlýða sebep olmaktadýr.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadýr.Bu da birçok hastalýðýn ana kaynaðýdýr.Akþam yemeði yerine yoðurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbasý içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahýl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlýlar akþam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlý yiyecek ve içecekler, o kadar yað oluþturur.Çünkü niþasta glikoza (þekere) dönüþür, þekerde yaða dönüþerek vücutta depolanýr.Þeker ve antibiyotikler baðýrsak mantarlarý çoðaltýr, mantarlar ise her türlü hastalýðý tetikler.Tatlý deyince akýla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlýdýr ve bunlarda mantarý tetikler, çünkü aþýrý þeker içeriler.
igokcek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
allerjik, ates, besin, beyaz, bir, bira, ciddi, cinsel, colo, diarrhea, diyare, etkisi, fazla, gibi, gribi, immun, iyi, kanseri, kola, kronik, limon, nane, olan, siyah, uzun

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Þu Anki Saat: 15:50
Powered by vBulletin® Version 3.8.0 Beta 1
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.2.0
Turk Siteler 100 - Site Ekle - Link Ekle - Toplist


Nav Item BG