Kalabar Baklası, Calabar, Physostigma Venenosum

PAYLAŞIN

Kalabar Baklası

Kalabar baklası, Calabar, Physostigma venenosum
Kalabar
Calabar

Familyası: Baklagillerden, Schmetterlingblütengewaechse, Fabaceae (Leguminosae) 
Drugları: Kalabar bakalası: calbar semen
Kalbar baklasının çok çok zehirli olması nedeni ile çayı içilemez ve sadece natürel ilaç yapımında kulanılır. Giriş: Eskiden başta Nijerya, Gabun ve Kamerun gibi ülkelerde suçlulara kalabar bakalası yedirilir, şayet suçlu ölürse, suçluluğu isabetetmiş olur, eğer ölmez ise suçsuz olduğuna kanat getirilirdi. Sadece Nijeryanın bir eyaletinde bir yılda 120 kişinin kalabar ile öldürüldüğü ingiliz asıllı misyoner (Daniell 1846) tarafındantesbitedilmiştir. 

İngiliz hükümeti ile Nijerya arasında kalabar baklasının kulanımı her ne şekildeolursa olsun yasaklanması için anlaşma yapılmıştır. Günümüzde kalabar baklası hükümetlerin denetiminde özel olarak yetiştirilmekte ve bunların büyük bir kısmı physostigma eldeetmek için ekstresi uapılmaktadır. 

Botanik: Vatanı Nijerya, Gabun ve Kamerun olup zamanla önce ortabatı Afrika ülkelerinden Kongo?dan Sierra Leone kadar geniş bir alana yayılmış, sonra Berezilya ve Hindistanda kültür bitkisi olarak yetiştirilmeye başalanmıştır. Kalabar boyu 15 metreyi bulan çok yıllık sürekli yeşil bir sarmaşık olup, çevresindeki Ağaçlara tırmanarak yaşar. 

Yaprakları üçlü olarak birarada bulunur, ortasındaki yaprak yumurta şeklinde, uca doğru hafif sivrice, yandaki yapraklar kalp veya yumurta şeklinde, 10-15 cm uzunluğunda, 5-8 cm genişliğinde, sapı 5-10 cm uzunluğunda ve yeşil renklidir. 

Çiçekleri yaprak sapıdibinden çıkan uzun bir sap üzerinde oldukca sık bir şekilde dizilmiş olup, herbiri hafif geri doğru kıvrık şekilde dizilmiş, pempe, kırmızı veya kiraz rengindedir. 

Meyveleri 10-15 cm uzunluğunda 3-5 cm genişliğinde fasulye meyvesi şeklinde içinde 1-3 adet böbrek şeklinde 2-3 cm uzunluğunda 1-1,5 cm eninde koyu kahve rengimsi veya siyah içi beyaz tohumlara sahiptir. 

Hasat zamanı: Ekvatorun kuzeyindeki tropik ülkelerde Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında olğunlaşan kalabar kapsülleri toplanarak içindeki bakalları çıkarılır ve kurutulur. Kalabar baklasının birleşimindeki physostigin ve diğerleri damıtılarak veya ekstresi yapılarak elde edilir ve natürel ilaç yapmında kulanılır. 

Yetiştirilmesi: Türkiyede ancak botanik bahçelerde ve özel şartlarda yetiştirilebilir. , bu nedenle ekonomik değildir. 

Birleşiminde: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

Araştırmalar: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

Tesir şekli: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

Kulanılması: Araştırmalara göre günümüzde kalabar bakalası physostigmin elde etmek içi yetiştirilir. Physostigmin başta: Göz hastalıkları özeliklede miotikum (gözbebeklerini büzücü) ilaç yapımında kulanılır. 

Açıklama: Physostigmin gözdamarlarına ancak % 0,2 oranında katılanılır, zira % 1?i dahi öldürücü olabilir. Physostgmin kolinesterazın (chlinesterase) çoğalamasını önler ve dolaylı olarak göz bebeğini küçültür, böylece göz içinde glokom (karasu) oluşmasını önler vede gözdeki iç basıncı azalır. 

Uzun süre kulanılması halinde etkisinin azalması sözkonusu olacağından jaborandiden elde edilen bir başka miotik (gözbebeğini büzücü) olan pilocarpin?le birlikte kulanılması daha uygundur. 

Physostigminin bir diğer özeliği ise güzelavratotundan elde edilen tentür veya atropin damlasından dolayı ortaya çıkan zehirlenmeler ve curare ok zehiri (güney Amarikada avcıların oklarına sürdükleri zehirli maddeler, bu kargabükenden eldeedilir) ile zehirlenmelere karşı kulanılır. 

Ayrıca atropin, scopolamin ve phenothiazinen gibi maddelerle zehirlenmelerde ilk akala gelen panzehir physostgmindir, bu nedenle bu panzehir hemen hemen bütün hastanelerde bulunur. 

Physostigmin beyine etki ederek burada üretilen asetilkolinin azalmasını ve çözülmesini önler vede dolaylı olarak yaşlılarda görülen bunamayı önler. Fakat bu konuda henüz bir ilaç imal edilmemiştir. Bu konuda detaylı bir klinik araştırması şartır. 

Yantesiri: Çok zehirli olduğundan kulanılması mahzurludur. 

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Gökçek İksir'i ile tedavi olmak mümkündür. Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır, iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Gökçek Tonikmide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü alerjiye karşı etkilidir.

Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.Gökçek Diyet

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Her hastalığın şifası doğada bulunmaktadır, insanoğluna düşen onu arayıp bulmak ve uygulamaktır. Ancak hastalıkları tedavi etmek, hangi ilacın hangi hastalığa iyi geldiğini bulmak, hangi ilacın hangi işlemlerden geçtikten sonra ne kadar ölçüyle uygulanması gerektiği gibi bir dolu soru, insanoğlunun binlerce yıldır çözmesi gereken problemler yığınında yer almaktadır.

Yorum Gönderİn