Aspir, Safflower, Carthamus Lanatus,

PAYLAŞIN

ASPİR NEDİR?ASPİRİN ZAYIFLAMAYA FAYDALARI -ASPİR YAĞININ FAYDALA
Aspir,genellikle 80-100 cm arasında boylanabilen, dikenli ve dikensiz formları olan, dikenli formların dikensizlere göre daha fazla yağ içerdiği, sarı, beyaz, krem, kırmızı ve turuncu gibi değişik renklerde çiçeklere sahip, tohumları, beyaz, kahverengi ve üzerinde koyu çizgiler bulunan beyaz taneler şeklinde olan (ender durumlarda siyah tohumlara da rastlanabilir), dallanan ve her dalın ucunda içerisinde tohumları bulunan küçük tablalar oluşturan, renkli çiçekleri (petal) gıda ve kumaş boyasında kullanılan, derinlere gidebilen bir kazık kök sistemine sahip, tohumlarında % 30-50 arasında yağ bulunan, Linoleik (Omega-6) ve Oleik (Omega-9, zeytin yağı kalitesinde) olmak üzere 2 ayrı tipi olan, yağı yemeklik olarak kaliteli, biodizel yapımında da kullanılabilen, küspesi hayvan yemi olarak değerlendirilen, kuraklığa dayanıklı, yazlık karakterde ve ortalama 110-140 gün arasında yetişebilen tek yıllık bir uzun gün yağ bitkisidir.

Çeşitler: Günümüzde, sadece 3 aspir çeşidi mevcuttur. Bu çeşitlerden 2 tanesi (Yenice ve Dinçer), 1983 yılına kadar tescil edilen çeşitler olup, 1 tanesi ise 2005 yılında tescil edilmiştir. Daha önce yıllarda, 5-154 olarak üretimi yapılan hat, 2005 yılında Remzibey-05 ismiyle tescil edilmiştir. Bu çeşitler, Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmiştir. Bu çeşitlere ait bazı tarımsal özellikler aşağıda verilmiştir.
Yenice: Dikensiz, kırmızı çiçekli, 100-120 cm boyunda bir çeşittir. Diğer 2 çeşitten 10-15 gün daha geç hasada gelir. Bin Tane ağırlığı 35-40 gr arasında olup, tanedeki yağ oranı da % 20-25 arasında değişir. Linoleik tip yağa sahiptir.
Dinçer: Dikensiz, mat-kırmızı renkte çiçeklere sahip, 90-100 cm boyunda bir çeşittir. Remzibey çeşidinden 2-3 gün önce hasada gelir. Bin Tane ağırlığı 45-50 gr arasında olup, tanedeki yağ oranı % 25-28 arasında değişir. Linoleik tip yağa sahiptir.
Remzibey-05: Dikenli, sarı çiçekli, 60-80 cm boyunda bir çeşittir. Tescili 2005 yılında yapılmıştır. Bu yıla kadar 5-154 ismiyle üretim izinli olarak bilinmekteydi. Bin Tane ağırlığı 45-50 gr arasında olup, tanedeki yağ oranı % 30-35 arasında değişir. Yağı oleik tiptedir (zeytin yağında olduğu gibi)
Sulama: Her ne kadar kuraklığa dayanıklı bir bitki olsa da, kritik dönemlerinde sulama yapılması verimi arttıracaktır.

Sanayide İşlenmesi: Aspir yağlık bir ürün olduğu için, sanayide yağ elde etmek üzere değerlendirilir. Yağ elde edilmesinde, ayçiçeği işleyen tüm makineler aspir işlemeye de elverişlidir. Herhangi bir makine değişikliğine gerek yoktur. Bu nedenle, ülkemizde sanayide işlenmesi açısından hiçbir problem olmaması gerekir.
Yağ alındıktan sonra geriye kalan küspe içerdiği % 22-24 protein nedeniyle iyi bir hayvan yemi olarak değerlendirilmektedir.

ASPİR YAĞININ İÇERİĞİ VE ASPİR YAĞININ FAYDALARI• %100 doğal, %100 sağlıklıdır.• Anti-Oksidan etkiye sahiptir.• Kabızlığa karsı faydalıdır.• Vücutta biriken fazla yağları eritmeye,• Metabolizmayı hızlandırmaya,• Doğum sonrası çatlakları azaltmaya,• Cildi nemlendirme ve yenilemeye• Damar sertliğini önlemeye• Kolesterol ve yağ şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Aspir Tohumu Yağı üzerinde yapılan bilimsel incelemeler ve gıda takviyesi olarak ansiklopedik bilgiler:Önemli doğal bileşenleri: 100 Gr.OMEGA-6: (% 70),OMEGA-3% 1-2), E vitamini (310 ppm)iYOD ENDEKSİ: 150 ila 140KALSİYUM: 126 mg Ca,FOSFOR:310mg p,DEMİR: 9.7 mg Fe,LİF: 25,1 Gr.B-1 VİTAMİNİ: 0.25 mg Tiyamin,B-2 VİTAMİNİ: 0.01 mg Riboflavin,B-3 VİTAMİNİ: 0.5 mg Niasin

Aspir Bitkisinin Faydaları:* Adet kanamalarını kolaylaştırır.
* Müshil etkisi ile kabızlığa karşı faydalıdır.
* Kolesterolü ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.
* Bağışıklık sistemini güçlendirir.
* Başta prostat ve göğüs kanseri olmak üzere kansere karşı da koruyucudur.
* Vücutta biriken fazla yağı eriterek kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi yağ dokusunun enerjiye ve kas dokusuna dönüşmesine de katkıda bulunur.
* Ayrıca, kas dokusunu ve kütlesini koruyucu ve yaşlanmanın etkilerini azaltıcıdır.

Aspir Bitkisi, Tohumu ve Yağı Nasıl Kullanılır:Aspir tohumu ve çiçeği kurutulduktan sonra kaynatılarak kullanılır. Ayrıca, tohumlarından aspir yağı elde edilir. Aspir Yağı, romatizma olan bölgeye sürülürse romatizma ağrılarını hafifletir.

Zayıflamak için aspir yağı etkisi ve kullanımı:Aspir tohumu yağının zayıflamaya etkisi:Aspir Tohumu Yağı Üretim şekli olarak, doğallığının koruması bakımından yüksek sıcaklığa maruz bırakılmadan “Soğuk Sıkma Pres” yöntemi kullanılmıştır ve hiçbir Kimyasal işlem uygulanmamıştır,tamamen doğal içeriği ile sağlıklı bir şekilde Kilo vermenizi sağlar.

Aspir tohumu yağının yan etkisi::
Bu ürün ilaç değildir. Herhangi bir hastalığı önleme ya da tedavi amacıyla reçete ile satılan ilaçların yerine kullanılamaz. Yukarıdaki bilgiler tavsiye mahiyetindedir. Önerilen ölçüde kullanıldığı sürece herhangi bir yan etkisi yoktur alerjik bünyeli olan kişilerin aspir çekirdeği yağı kullanması tavsiye edilmemektedir.
Uyarı : Aspir Tohumu Yağı ambalajı açıldıktan sonra değerli doymamış yağ asitlerinin okside olup yapı bozunmasına uğramaması için buzdolabında muhafaza edilmelidir. Şişe açıldıktan sonra 40 gün içinde tüketilmesi tavsiye edilir.
Eğer sizde Zayıflamak ve Aşağıdaki Sorunlarınızdan Kurtulmak istiyorsanız ASPİR YAĞI KULLANIN.

Aspir tohumu yağının zayıflamaya faydaları:* Vücutta Biriken Fazla Yağları Eritir,
* Metabolizmayı Hızlandırır,
* Doğum Sonrası Çatlakları Azaltır,
* Cildi Nemlendirir ve Yeniler,
* Anti-Oksidant Etkiye Sahiptir,
* Damar Sertliğini Önler,
* Kabızlığa Karşı Faydalıdır,
* Kolestrol ve Yağ Şekerini Dengeler.netten derlenmiştir..