Forum DoðalTedavi Doðal Ürünlerle Saðlýklý Yaþam


Forum DoðalTedavi Doðal Ürünlerle Saðlýklý Yaþam » Hastalýklar » Arpacýk » Arpacýk
Araþtýrmacý Yazar Herbalist Ýbrahim GÖKÇEK Cuma Günleri Saat 16- 17 Arasý MeltemTV De Sizlerle Olacaktýr.
Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-14-2009   #1 (permalink)
 
Status: Administrator
Üyelik tarihi: Jun 2009
Mesajlar: 835
Standart Arpacýk

ARPACIK


TANIM:

Arpacýk, etkilediði gözkapaðý bezlerine göre ikiye ayrýlýr. Gözkapaðýnýn dýþýnda kirpiklere baðlý yað bezleri vardýr. Bunlar, gözün yüzeyini koruyan yaðý (sebum) salgýlarlar. Bazen salgý bezi kanalý týkanýr ve içerde kalan bakteriler "dýþ" arpacýða neden olurlar.

Gözkapaðýnýn içinde ise, "meibom bezleri" denen bir dizi bez daha vardýr. Bunlar da yað bezleridir, ancak kirpiklerle baðlantýlý deðillerdir, gözkapaðýnýn arka yüzüne açýlýrlar. Burada oluþan bir týkanýklýk ve enfeksiyon da "iç" arpacýða neden olur.

Sýk karþýlaþýlan bir sorundur. Nadiren cerrahi giriþimler gerektirmekle birlikte, genellikle antibiyotik uygulamasýyla ve öteki basit yöntemlerle iyileþtirilebilmektedir.

Arpacýk daha çok, derileri kuru ve egzamaya eðilimlilerde görülür. Kepek ve pullanma bu koþullarda ortaya çýkar ve arpacýk bunlarýn etkisiyle oluþur. Diðer enfeksiyonlarda olduðu gibi, genel olarak beden saðlýðýnýn bozuk olmasý ve direnç düþüklüðü de arpacýðýn sýk görülmesine neden olur.

Arpacýk ortaya çýkmadan birkaç gün önce gözde kaþýnma ve batma hissi baþlar. Arpacýk bir iki günde ortaya çýkar. Küçük, aðrýlý bir nokta biçiminde baþlar; sonra þiþerek belirgin kýrmýzý bir püstül (içi irin dolu kabarcýk) halini alýr. Dýþ arpacýk kolayca tanýnýr. Ama iç arpacýðýn görülmesi için gözkapaðýný dýþa doðru çevirmek gerekir. Þiþen meibom bezi gözkapaðýný gerdiðinden iç arpacýk, dýþ arpacýktan daha aðrýlýdýr.

Arpacýkla birlikte gözkapaðýndaki aðrý ve batma hissi artar. Iþýk aðrýyý artýrýr (fotofobi) ve göz sürekli sulanýr. Fotofobi, göz sulanmasý ve sürekli burnunu çekme, çocukta, kýzamýk gibi daha ciddi bir hastalýðý akla getirebilir

Yeterince erken anlaþýlýrsa, antibiyotikli merhem ya da damlalar arpacýk oluþumunu önleyebilir. Ancak, çoðunlukla tanýdan önce püstül(aðýzlaþma) oluþur ve antibiyotikler etkisiz kalýr. Tek tedavi, oluþan iltihabýn boþalmasýný saðlamaktýr. Sýcak kompres, kan akýmýný artýrýp gözkapaðýný yumuþatarak aðrýyý azaltýr ve enfeksiyonun iyileþmesini kolaylaþtýrýr. Basit bir sýcak kompres, tahta bir kaþýðýn çevresine pamuklu bir kumaþ ya da pamuk sarýp sýcak suyun altýna tutularak yapýlabilir. Su dayanýlabilir sýcaklýkta olmalý ve kaþýk her seferinde kapalý göz üstünde en az 10 dakika tutulmalýdýr. Dýþ arpacýðýn yerleþtiði kýl kökü kolayca fark edilir. Kirpik bir cýmbýzla alýnýrsa, arpacýk kendiliðinden boþalýr, aðrý ve þiþlik azalýr.

Ýç arpacýðýn tedavisi daha zordur. Enfekte olan meibom bezi dýþarý açýlmaya çalýþýr ama kalýn gözkapaðýný delemez. Sonunda akyuvarlar enfeksiyonun üstesinden gelir ve belirtiler ortadan kalkar ancak geride mikropsuz bir iltihap kisti kalýr. Meibom kisti, gözkapaðýnýn altýnda aðrýsýz, küçük bir kitle halinde hissedilir ve ancak cerrahi giriþimle çýkarýlabilir. Lokal anestezi altýnda gözkapaðý dýþa çevrilerek kist alýnýr, çevresi temizlenir.

Gözü ovuþturmak, enfeksiyonu bulaþtýracaðý için zararlýdýr. Kepeðin önlenmesi de önemlidir, çünkü arpacýkta rolü olduðu düþünülmektedir. Neden blefarit, yani gözkapaðý iltihabý ise, uzun süreli antibiyotik tedavisi ve hafif kortizonlu damlalar etkili olabilir.
Birçok vakada neden bilinememektedir.
hekim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
belirgin, bezi, bezleri, bir, birlikte, ciddi, daha, enfeksiyon, enfeksiyonu, erken, etkili, gibi, hissi, iltihap, kisti, koruyan, olabilir, olan, uzun

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Þu Anki Saat: 04:07
Powered by vBulletin® Version 3.8.0 Beta 1
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.2.0
Turk Siteler 100 - Site Ekle - Link Ekle - Toplist


Nav Item BG