Sabun Cevizi, SABUNAGACI, SOAPNUT, Sapindus Mukorossi

PAYLAŞIN

SABUNAGACI

Avrupa ve Amerika’da günlük hayatta temizlik için sıkça kullanılan “SOAPNUT” diye adlandırılan Sabun Cevizi meyvesinden ve bir Kimya Mühendisinin Türkiye’de doğal deterjan uygulamasini yaygınlaştırmaya yönelik çabalarından doğan bir girişimdir.

Doğaya dönüşe teşvik etme çabası yanında, doğaya toprağa karşı sorumlulukları hatırlatan yazılarla, kimyasallara alternatif uygulama ve ürünlerden ve alternatif insanlardan bahseden farkındalaştırma isteğinden bir bloga dönüşmüştür.
Burada bitki olan bir deterjan üründen Sabun Cevizi’nden bahsedilmektedir. Kişisel bir hobinin ürünü web sitesinde sunulmaktadır.

Uyarılar:Bu internet sitesindeki tüm bilgiler, görseller ve bağlantılar bilgi amaçlıdır. Bu sitenin içeriği bir yetkili kuruluş ya da tıbbi uzman tarafından sağlanmamakta ve değerlendirilmemektedir. Ürünlerin kullanımından doğabilecek riskleri ve kullanım önerilerini doktorunuzdan veya bir sağlık kuruluşundan edinebilirsiniz. SABUNAGACI markası altında www.sabunagaci.com web sitesindeki bilgi, görsel ve bağlantıları bilgilendirme amaçlı sağlamış olup tüketicinin ürünü amacı dışında kullanmasından doğan zararlardan sorumlu değildir.
SABUNAGACI CARBON FOOTPRINT SOSYAL SORUMLULUGU :
https://drive.google.com/file/d/0B3PQ4bGwiqjReURWUFZVVmlfaWM/edit?usp=sharing
Sabun Cevizi Nedir? Sapindus Mukorossi: 

-%100 doğal bir meyvedir.
-Anti-alerjeniktir
-Egzama Mantar Sedef gibi cilt hastalıklarına Tedavi edici etkisi vardır.
-Cilt ve Doğa dostudur: Topuklardaki çatlaklara düzenli(her sabah) sürüldüğünde cildi iyileştirici etkisiyle kapatır.
-Granit ve diğer yüzeyler için özellikle cilalı yüzeyler için mükemmel temizleyici
– Krom ve paslanmaz çelik yüzeyler için mükemmel
– Araba temizleyici olarak için mükemmel
-Halılarınızı yıkamak için mükemmel: yumuşak parlak tertemiz halılar. Ekstra köpürtücü içermediğinden makinalarda güvenli kullanım
– Sülfatsız, Parabensiz,ftalatsız,fosfatsız,petro-kimyasalsız, boyasız ve ağartıcısız!
– Toksik madde içermez, doğada çözünürdür.
– Bulaşık ve Çamaşır Makinesine uygun
– Mükemmel temizlik için Pahalı deterjalara çevresel zarara ve Yumuşatıcıya gerek yok
– Hassas ciltler ve de narin çamaşırlar için zararsız ürün

.................................................

Sabun cevizi, Ekonat, sapindus mukorossi

Hindistan’da Himalayalar’da yetişen ve asırlardır bu bölge insanı tarafından temizlik amaçlı kullanılan Ekonat meyvesi son yıllarda da organik ve doğal ürünlere artan ilgi nedeni ile başta Avrupa, Amerika ve diğer gelişmiş coğrafyalarda yoğun ilgi görüyor. Bu meyve kesinlikle yenilmez, sadece temizlik amaçlı kullanılır.

Kahverengi küçük bir hurma görünümünde olan Ekonat Kasım ve Aralık aylarında hasat yapılır. Kuzey Hindistan’da zeytin ağaçları gibi genelde tepelik alanlarda kendi halinde yetişen Ekonat meyvesi yerel köylüler tarafından toplanılır. Bu ürünler çekirdekleri çıkartılıp güneşte kurutulurlar. Bu esnada hiç bir kimyasal malzeme kullanılmaz.

Ekonat içerdiği aktif madde saponin ile doğal deterjan etkisi gösterir. Burada en önemli şey her Ekonat’ın aynı olmayacağıdır. İstenilen temizlik sonucunun alınması için özellikle Himalayalar’da yetişen sapindus mukorossi türünün kullanılması gerekir.

Yaklaşık 10 çeşidi bulunan Ekonat’ta doğru ürünün bulunması, hijyenik ortamlarda çekirdeklerinden ayrıştırılması, serin ortamda depolama yapılması ve yıkamada kullanılırken gerekli yardımcı maddelerle birlikte kullanılması temizlik kalitesini artırıcı etkenlerdir.

Türkiye’de satışa sunulan Ekonat markalı ürünlerde Saponin oranı minimum %12-15 olmasına özen gösteriliyor. Bu oran ne kadar yüksek olursa temizlik kalitesi de o oranda yüksek oluyor.

Ürün hem ekolojik ve ekonomik aynı zamanda organik tarım yolu ile elde edildiği için doğaldır.Kullanım Şekli


=> ÇAMAŞIR YIKAMAK İÇİN Ekonat’ı nasıl kullanacağım?

Çamaşır yıkamada Ekonat meyvesi kese içinde kullanılır.

5-6 adet Ekonat yarım kabuğu yıkama kesesi içine konulup kesenin ağzı sıkıca bağlanır.

Çamaşırların renk ve cinsine bağlı olarak derece ayarları yapılıp makine çalıştırılır. Yıkama sonrası kese makineden çıkartılıp sonraki yıkamalar için uygun bir yerde muhafaza edilir.

Çamaşırların renk ve dokuları uzun süre bozulmaz. Doğal bir ürün olduğu için çamaşırların dokularına ve renklerine zarar vermez.

Çamaşırlar yumuşacık ve tertemiz olur. Çamaşırlar mikroplardan, mantarlardan arındırılır. Hijyen sağlanır. Hijyenik ve antiseptiktir.

Alerji oluşturan faktörler ortadan kalkar. Bazı hassas tenlerde kimyasal deterjanlar ile yıkanan çamaşırlar ile temas sonrası alerji oluşur. Ekonat bu sorunu ortadan kaldırır.

Yaşlı ve çocukların çamaşırları için özellikle tavsiye edilir. Hipoalerjeniktir.

- Yumuşatıcı kullanmam gerekiyor mu?

Yumuşatıcı kullanmaya gerek kalmaz. Doğal yumuşatıcı etkisi vardır.

- Bir kese içindeki Ekonat’ı kaç yıkamada kullanabilirim?

Bir kesedeki Ekonat ile 60 derecede ve altında 4 yıkama, 60 derece ve üzerinde 2 yıkama yapılabilir.

Yukarıda belirtilen yıkamalar sonunda Ekonat rengi solgun, koyu gri bir duruma gelir. Bu renk değişimi yapısındaki saponin maddesinin tamamen tükendiği anlamına gelir.

Tamamen doğal olan kalıntı Ekonat kabuğu toprak için doğal gübre özelliği taşır. Ekonat’ı temizlik için kullandıktan sonra bahçenizde de kullanmanızda hiçbir problem olmaz.

=> BULAŞIK YIKAMAK İÇİN Ekonat’ı nasıl kullanırım?

Bulaşık makinesinde Ekonat kullanırken iki opsiyon vardır.

1. Aynen çamaşır makinesinde olduğu gibi kese içersindeki Ekonat kabukları makinenin içersine yerleştirerek yıkama yapılır. Ekonat Doğal Ağartıcı ile Ekonat Doğal Kireç Önleyici Tozlar bulaşık makinesinde de aynen çamaşır makinesinde olduğu gibi kullanılabilir.

2. Likit Ekonat çözeltisi makinenin deterjan haznesine ilave edilir. Bu yöntem de sonuç elde etmek daha uzun uğraşı gerektirir.

Ekonat Likit (5 kabuktan elde edilen Ekonat çözelti) bulaşık makinesinin deterjan haznesine konulur. Bulaşıklarda parlaklık artırılmak isteniyorsa; bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne bir miktar sirke ilave edilir. Daha sonra normal yıkama talimatı uygulanır.

=> GENEL TEMİZLİK İÇİN Ekonat’ı nasıl kullanırım?

Genel Temizlik için Ekonta Likit olarak kullanılır.

- Ekonat Likiti nasıl hazırlayacağım?

5 adet yarım Ekonat kabuğu yarım litre su içersinde 10 dakika kaynatılmalı ve belli bir süre soğutulduktan sonra süzülerek çözelti posalardan ayrıştırılmalıdır.

Posalardan ayrıştırılan Ekonat Likit birçok zor lekenin çıkartılmasında ve tüm genel temizliklerde kullanılabilir.

=> CAM TEMİZLİĞİ İÇİN Ekonat’ı nasıl kullanırım?

Genel temizlik için hazırlanan Ekonat Likit (5 yarım kabuk/lt) 'den 20 ml alınır ve 20 ml sirke ile karıştırılır ve bu karışım 250 ml su üzerine ilave edilir. Bu karışım camların silinmesinde kullanılır.

=> EL YIKAMA İÇİN Ekonat’ı nasıl kullanırım?

El sabunu yapmak istiyorsanız yine aynı şekilde çözelti hazırlanmalı ama bu kez miktarlar değiştirilmelidir. Yarım litre su içersinde yaklaşık 5 adet yarım kabuk kaynatılmalı, limonsuyu ve esans ilavesi yapılmalıdır. Oda sıcaklığında 7-10 gün arası bu sabun dayanabilir.

=> MÜCEVHER TEMİZLİĞİ İÇİN Ekonat’ı nasıl kullanırım?

5 ekonat yarım kabuk/lt şeklinde hazırlanan Ekonat likit çözeltisi içersine mücevherler özenle konulmalı ve belli süre bekletilip yavaşça lekeler ovulmalıdır. Doğal bir ürün olduğu için her hangi bir zarar vermez.

=> EVCİL HAYVANLAR İÇİN ŞAMPUAN olarak Ekonat’ı nasıl kullanırım?

Evcil hayvanlarınızı Ekonat likit ile yıkadığınızda yumuşak ve ipeksi tüyler ortaya çıkar. 200 ml su içerisine 5 adet yarım Ekonat kabuğu atılıp 5 dk kaynatılır. Soğumaya bırakılan çözelti daha sonra bir miktar ılık su eşliğinde uygulanır. Evcil Hayvanınızın gözünü koruyarak ve derisine nüfuz edecek şekilde özenle ovalayarak yıkadığınızda uzun süre parazitlerden arınmış olduğunu göreceksiniz.

=> SAÇ YIKAMA İÇİN Ekonat’ı nasıl kullanırım?

3-5 adet yarım Ekonat kabuğu ile hazırlanan çözelti normal şampuan olarak kullanılır. Kepek önleyici etkisi bulunmaktadır. Saçlarınıza yumuşaklık verir, saçlarınız kolay şekil alır. 

.......................................

Sapindus Mukorossi . com - The Complete Soapnut Guide!


A deciduous tree found wild in north India, usually with 5-10 pairs of leaves, solitary with large drupes. This tree belongs to the main plant order Sapindaceae and family Sapindeae. The species is widely grown in upper reaches of the Indo-Gangetic plains, Shivaliks and sub-Himalayan tracts at altitudes from 200m to 1500m. Also known as soap-nut tree, it is one of the most important trees of tropical and sub-tropical regions of Asia.

This tree flourishes in deep clayey loam soil and does best in areas experiencing nearly 150 to 200 cm (60 to 80 in) of annual rainfall. The trunk is straight and cylindrical, nearly 4 to 5 m (13 -16 ft) in height. The canopy comprising side branches and foliage constitutes an umbrella-like hemispherical top measuring about 5 m (16 ft) in diameter. The tree can reach a height of 25 m (82 ft) and a girth of 3 to 5 m (9-16 ft) in nearly 70 years of its existence. The wood is hard and light yellow in color. It is close-grained and compact weighing about 30 kg (66 lbs) per cubic foot. The wood is utilized for rural building construction, oil and sugar presses, and agricultural implements.

It flowers during summer. The flowers are small and greenish white, polygamous and mostly bisexual in terminal thyrses or compound cymose panicles. These are sub-sessile; numerous in number and at times occur in lose panicles at the end of branches. The fruit appears in July-August and ripens by November-December. These are solitary globose, round nuts 2 to 2.5 cm (1 in) diameter, fleshy, saponaceous and yellowish brown in color. The seed is enclosed in a black, smooth and hard globose endocarp. The fruit is collected during winter months for seed and/or market sales as "soap nut".The Sapindus Mukorossi tree is one of several that bear fruits that are commonly referred to as soap nuts, of them the soapnuts from the Sapindus Mukorossi tree have the highest saponin content. Saponin is a natural detergent commonly used for cleaning among many other things. Soapnuts have been used medically as an expectorant, emetic, contraceptive, and for treatment of excessive salivation, epilepsy, psoriasis, head lice and migraines. Studies have shown that saponin from soap nuts inhibit tumor cell growth. Soap nuts are among the list of herbs and minerals in Ayurveda. They are a popular ingredient in Ayurvedic shampoos and cleansers. They are used in Ayurvedic medicine as a treatment for eczema and psoriasis. Soap nuts have gentle insecticidal properties and are traditionally used for removing lice from the scalp. Soapnuts have long been used in the Western world for soap production, usually together with many chemical additives which are not necessary for the actual washing process and are damaging to the user as well as our environment. Soapnuts have become a very popular environmentally friendly alternative to these manufactured chemical detergents.

The seeds tend to germinate easily. To ensure the best results for germination, the seed is soaked in warm water for at least 24 hours and then sown (some prefer to scarify the seed surface prior to soaking by filing, scraping or carefully striking), either directly in already prepared pits at 5m x 5m (16 ft 16 ft) spacing or sown in pots filled with clayey loam soil mixed with farmyard manure or similarly prepared nursery beds.
Sapindus species are also a common food source for the larvae of some Lepidoptera species including Endoclita Malabaricus.
 

Botanical Information:Botanical Name: Sapindus Mukorossi
Common Names: Soapnut, Soap Nut, Soapberry, Soap Berry, Washnut, and Wash Nut.
Common Names (in Hindi): Ritha, Reetha, Aritha, Dodan, Doadni, Doda, Kanma and Thali

Kingdom:Plantae - Plants

Subkingdom:Tracheobionta - Vascular plants

Superdivision:Spermatophyta - Seed plants

Division:Magnoliophyta - Flowering plants

Class:Magnoliopsida - Dicotyledons

Subclass:Rosidae

Order:Sapindales

Family:Sapindaceae – Soapberry family

Genus:Sapindus – Soapberry

Species :Sapindus Mukorossi – Chinese soapberry


Genus Information:Sapindus is a genus of about twelve species of shrubs and small trees in the Sapindaceae (soapberry family), native to warm temperate to tropical regions in both the Eastern and Western Hemispheres. The genus includes both deciduous and evergreen species.

The leaves are alternate, 15-40 cm long, pinnate, with 14-30 leaflets, the terminal leaflet often absent. The flowers form in large panicles, each flower small, creamy white. The fruit, called a soap nut, is a small leathery-skinned drupe 1-2 cm diameter, yellow ripening blackish, containing one to three seeds.

Species Information:

* Sapindus delavayiNAChina, India.

* Sapindus drummondiiWestern SoapberrySouthern United States, Mexico

* Sapindus emarginatusNASouthern Asia.

* Sapindus marginatusFlorida SoapberryFlorida to South Carolina

* Sapindus mukorossiChinese SoapberryIndia, Southern China

* Sapindus oahuensisHawaii Soapberry, LonomeaHawaii (endemic)

* Sapindus rarakNASoutheast Asia

* Sapindus saponariaWingleaf SoapberryFlorida Keys, Caribbean, Central America.

* Sapindus tomentosusNAChina.

* Sapindus trifoliatusSouth India Soapnut, Three-leaf SoapberrySouthern India, Pakistan.
LAUNDRY

You will find experimentation will be the best way to find how soap nuts will best suit your needs. When using them in the laundry make sure you take the following things into consideration; type of water you have hard or soft, size or your washing machine, size of the load you are washing, how soiled the items your washing are and the temperature you are washing at. For an average load of laundry you will use 3-4 shells (or equivalent in pieces), larger and dirtier may require 5-8 shells and smaller loads may only need 2-3, harder waters may require more. Muslin/Cotton sacks are the most common things used for doing laundry with soap nuts and usually come with any soap nut purchase, but contrary to popular belief you don't need to buy one if you don't have one. Chances are you can use something you already have like an old mismatched sock, an end piece of tights or stockings, a bandana or hankie or if your crafty sew one out of an old t shirt, rag or piece of cloth (cotton, canvas and hemp all work well). Once you have your pouch situation figured out, put the shells in it, tie it shut, and drop it in the washing machine with your dirty laundry. You will not need to add any other detergent. Soapnuts wash most effectively between 30 and 60 degrees c (86 and 140 f) and will last on average about 2-4 washes. When the Saponin has been exhausted from the shells for laundry use they will look dark and feel soggy, at this point you can safely throw them on your compost heap or put them aside for making a mild soap nut liquid (see making soapnut liquid instructions below). They also make a great hand soap, just toss them in your blender with some water and viola hand soap. Doing laundry with soap nuts leaves your clothes incredibly soft without the need for fabric softeners or conditioners, so usage of fabric softener is no longer needed. However cleaning your laundry with soap nuts doesn't leave your laundry with much of a fragrant scent, so if you prefer laundry with a scent, you can add a few drops of essential oils to the wash. You can apply a few drops directly to your soap nut pouch before adding it to your washing machine or alternatively you may add it to some water and pour it in you softener tray or ball.

Soapnuts are highly-effective and gentle at the same time. It will leave your laundry fresh and clean and compared to other detergents, its mildness will keep colors bright, and maintain the fabric structure of your clothes for longer periods. It can be used on all fabrics including delicates like silk, cashmere and wool. Soapnuts are all natural, hypoallergenic, biodegradable, ecological, and economical!If you prefer soapnut liquid use approx. 3 tablespoons (or 45ml) per laundry load (see making soapnut liquid instructions below)

DISH WASHER
Use soapnut liquid for washing your glasses, dishes, cutlery and pans as usual. Don’t be deceived by the lack of bubbles on the effectiveness of the cleaning. There are no artificial foaming agents so there will be very few if any lasting bubbles. Alternatively, just put 3 shells in the bottom of the cutlery holder and some vinegar in the rinse aid dispenser and your dishes will come out sparkling clean. (for more info see soapnut liquid making instructions below)

CLEANING & DETOXIFYING FOOD
Soak your fruit and vegetables for approximately 10-15 minutes in the soapnut liquid. Rinse off and enjoy this food free from harmful chemicals and residue. This soap nut solution can then be reused for household cleaning

CLEANING JEWELRY
Soap nuts are commonly used in Indian households for cleaning and shining jewelry. Jewelry is soaked in soap nut liquid and then rubbed with a cloth to give it a shine.

NATURAL PESTICIDE
Using soap nuts is an effective and natural alternative to repel insects off your plants and around the house. This easily replaces chemicals. This is a great use for left over soap nut liquid from washing or laundry.

SHAMPOO
Simply use soap nut liquid in place of your regular shampoo! Since soapnut liquid does not foam like regular shampoo its easy to use to much liquid. If you find your hair is feeling dry or greasy you probably used to much. For best results reuse a shampoo bottle with a pump to help determine how much you need. It will naturally help prevent dandruff and keep your hair soft and strong. When using to treat dandruff apply the liquid soap nut on your scalp and leave on for 5-10 minutes. Make sure the liquid does not get into the eye as it will burn. Rinse hair with water. Also works well as a body wash!
Making Soap Nut Liquid:

SOAPNUT LIQUID (aka soap nut juice)

Add about 100g (about 2 handfuls) of Soap Nut Shells to approximately 12 cups (3L) of water. Crush the shells into smaller pieces before adding. Bring to boil, and simmer for approximately 30 minutes. The boiling process extracts the saponin from the nut shells and combines with the water. You can use the liquid immediately, or let it steep overnight. Strain into appropriate container and compost the remaining shells. You now have a concentrated, chemical free detergent that can then be used as a laundry detergent, shampoo, all purpose cleaner, car wash, liquid soap, pet shampoo, washing up liquid or any other things you would normally clean with a liquid. Experiment with longer boil times and water to shell ratios for stronger and weaker concentrations.

Storing Soap Nuts:

Soap nuts absorb moisture very easily. They become dark & sticky in a very short period of time if left exposed to air. Ideally the nuts should be packed in an airtight container or a plastic bag tied tight with a rubber band. However, sticky soap nuts do not mean that they have gone bad. They will still wash & clean perfectly. Soap nut powder, however, if not stored perfectly in air tight conditions, will become lumpy very easily. Once in lump form, the powder is difficult to use, even though it still retains all its original washing properties.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

İlaç olarak bitkilerin kullanımı, insanlık tarihinin en eski tıbbi tekniklerinden biridir. Etnobotanik (bitkilerin geleneksel olarak insanlar tarafından kullanımları) gelecek ilaçları keşfetmek için etkili bir yol olarak kabul edilmektedir. Hekimlerin mevcut ilaçların çoğu aspirin, dijitalisten, kinin ve afyon içeren bitkisel ilaçlar olarak kullanımının uzun bir geçmişi var.

Yorum Gönderİn