Paslı Ağugülü, Agugulu, Rhododendron Ferrugineum

PAYLAŞIN

Paslı Ağu gülü yaprağı; Rhododendri ferrugi folium
Diğer Ağu gülügillerden farklı olarak bu türün sadece yaprakları tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

Botanik: Vatanı Avrupa’nın Alp dağları olup ılıman iklimli bir çok ülkede kültür bitkisi olarak yetiştirilir. Yaprakları 2-4 cm uzunluğunda, 1-2 cm genişliğinde oval veya ters yumurta şeklinde, deri gibi sert, kenarları bütün, üst düzeyi koyu yeşil, alt yüzeyi pas renklidir. Yaprak¬larının alt yüzeyinin pas renkli olması nedeniyle Paslı Ağu gülü denir. Bu özelliği ile diğerlerinden ayrılır. Çiçeklerinin gerisi koni veya çan şeklinde 1-2 cm uzunluğunda, uca doğru pembe renkli, oval şekilli beş Taç yaprağı vardır. Göbekte beş adet sarımsı döllenme tozluğu ve bir iğnesi vardır.

Yetiştirilmesi: Paslı Ağu gülü Türkiye’nin hemen her yöresinde yetiştirilebilir.

Hasat zamanı: Çiçek açmadan hemen önce yaprakları toplanırsa daha kaliteli drug elde edilir.

Birleşimi: Birleşimindeki en önemli maddeler; Uçucu yağlar (%0,2), tanin, Arbutin, Rhododendrin, Asetilandromedol (Grayanotoxin) içerir.

Kullanılması: Aynı Altın Ağu gülü gibidir.

Yan tesirleri: Yan tesiri aynı şekildedir.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Her hastalığın şifası doğada bulunmaktadır, insanoğluna düşen onu arayıp bulmak ve uygulamaktır. Ancak hastalıkları tedavi etmek, hangi ilacın hangi hastalığa iyi geldiğini bulmak, hangi ilacın hangi işlemlerden geçtikten sonra ne kadar ölçüyle uygulanması gerektiği gibi bir dolu soru, insanoğlunun binlerce yıldır çözmesi gereken problemler yığınında yer almaktadır.

Yorum Gönderİn