Kaya Koruğu, Sedum Telephium, Sedum Maximum

PAYLAŞIN

Kaya Koruğu

Kaya koruğu, Fethenne, Sedum telephium L.
Yağ otu Syn: Sedum maximum L.

Familyası: Damkoruğuotugillerden, Dickbleattgewâchse, Grassulaceae

Drugları: Kaya koruğu otu; Sedi telephii herba

Kaya koruğu otunun tamamı kullanılır ise de yaprakları en tesirli olan kısmıdır ve de çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.
Botanik: Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinin güneşli, taşlı, kumlu ve kayalık yörelerinde, dağlık yöresinde ve ormanlarda yetişir. Kaya koruğu otunun yetiştiği yöreye göre gövdesi grimsi yeşil, yeşil, mavimsi yeşil, esmer veya kırmızımsı kahverengimsi bir renktedir. Yaprakları 2-10cm büyüklüğünde, oval veya yumurta şeklinde, alt yaprakları büyük, üst yaprakları küçük, kenarları kertikli, karşılıklı ve bir sonraki ile çaprazdır. Kaya koruğunun yaprakları yetiştiği yöreye göre açık yeşil, yeşil, açık mavi, esmer veya kırmızımsı esmer renkte olabilir. Çiçekleri yine yetiştiği yöreye göre beyaz, pembe, esmer veya kan kırmızısı renkte ve bitkinin tepesinde kümelenmiştir. Çiçekleri 5 adet yıldız şeklinde, taç yaprakları mevcuttur. 

Hasat zamanı: Haziran ayından Ekim ayına kadar yaprakları toplanarak taze olarak çayı yapılır veya yaralara lapası sarılır veya natürel ilaç yapımında kullanılır.

Birleşimi: Birleşimindeki en önemli madde;

a)    Lakton türevleri; Telephinun ve İsosiphonodin içerir. 
b)    Tanenler, Flavonitler, Alkaloitler, Musilaj, Organik asitler ve Polisakkaritler içerir. 

Tesir şekli: İltihapları önleyici, ağrı kesici ve derinin keratonik yapı¬sının bozulmasını önleyicidir. 

Kullanılması: Başta iltihaplı deri hastalıklarından; ekzema, fistül, yanık yaraları ve apseye karşı kullanılır. Daha etkili şifalı bitkiler ve Gökçek iksiri varken kullanılması gerekmez.

Çayı: Kaya koruğu yaprağından 1-2gr (küçük bir yaprak) demliğe konur. Üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk bekletildikten sonra içilir. Hafif zehirli olması nedeni ile günde iki defa içilebilir. Merhemi, tentür ve natürel ilacı yapılır. 

Yan tesirleri: Tarife uyulmaz ise hafif zehirli olduğundan zehirlenme belirtisi olarak kusma, ishal, baş ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Özel kesme teknikleri ile alınan bitkiler çeşitli işlemlerden geçerler. Çabuk bir şekilde etkilerini kaybedebilirler. Genelde bu bitkiler kurutulduktan sonra mümkünse 1 yıl geçmeyecek sürede kullanılmalıdır.

Yorum Gönderİn