Kava Kava, Piper Methysticum

PAYLAŞIN

Çok Yıllık | 1,5-4m | 1-12 Aylar | Ca,Ho,Na | Kökü | Hafif Zehirli

Kava-kava, Kava-kava, Piper methysticum G. FORSTER
Kawa-kawa Kawa-kawa, Syn: Macropiper methysticum 
Kava biberi “ latifolium MIQ
Keyif biberi Piper inebrians SOLAND.
Mest biberi
Korku biberi
Sera biberi

Familyası: Karabibergillerden, Pffergewâchse, Piperaceae

Drugları: Kava-kava kökü; Kava-kava rhizoma
Kava-kavanın kökleri çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Uzun süre (6 ay) veya yüksek dozajda kullanılması mahzurludur.

Giriş: Kaptan Jume, Cookun II.Dünya gezisine katılan botanikçi J.G.A. FORSTER ilk defa (1772-1775) Polinesia adalarında yaşayan yer¬lilerin Kava-kava kökünden elde ettikleri içecekler içtiklerini gözlem¬lemiştir. Ada yerlilerinin genellikle eğlence ve şenliklerde içtikleri ve şuur daha da açılırken sinirsel rahatlama görülürken kaslarda gevşeme uyuma gibi haller görülmüştür. Avrupa’da ilk defa 1958 yılından itibaren Kava-kava kökü üzerinde geniş çaplı araştırmalar yapılmıştır ve natürel ilaçlar üre-tilmiştir. Karabibergillerin takriben 1000’in üzerinde alt türü mevcuttur ve bunların büyük bir kısmı sarmaşık şeklinde iken Kava-kava, Y.Kava-kava (P.wicmanii) ve Sanktum Kava-kavası (P.Sanctume) gibi türler ise dikey olarak yükselirler. Bizi en çok Kava-kava (P.methysticum) ilgilen-dirdiğinden bunun üzerinde duracağız.

Botanik: Vatanının büyük ihtimalle Papua Yeni gine olduğu tahmin edil-mektedir ve buraya yakın olan Pasifik adalarından Polinesia, Meknosia ve Mikronesia adalarında yetişmekte veya yetiştirilmektedir. Kava-kava 1,5-4m boyunda, gövdesi boğum boğum, dikey olarak yükselir ve kökü 2-10kg ağırlığında, sulu, dışı grimsi esmer, içi beyazımsı sarı ve oldukça da sık yan köklere sahiptir. Yaprakları 10-30cm uzunluğunda ve 10-25cm genişliğinde kalp şeklinde, üzerinde 9-13adet ana damar bulunur. Üst yüzeyi koyu yeşil, alt yüzeyi çok narin tüylü, kısa saplı ve iki adet küçük yan yapraklara sahiptir. Çiçekleri sadece erkek çiçeklerden oluşur. Bu nedenle de çoğalması gövdesindeki düğümlere keserek toprağa hafif gömmekle olur.

Yetiştirilmesi: Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde sera-larda yetiştirilebilir. Avrupa’da özellikle de Almanya’da seralarda yetiştirilmektedir.

Hasat zamanı: Kökleri çıkarıldıktan sonra iyice yıkanır, kurutulur ve bundan çay veya natürel ilaç veya da taze olarak ince ince kıyılır ve tentürü yapılır. 

Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Kavapyronlar (Kavalaktonlar) %5,5-8,5 oranında olup en önemlileri; Kawain %1-2, Methysticin %1,2-2, Dihidrokawain (Marindinin) %0,5-10, Dihidromethysiticin %0,5-0,8, Yangonin %1, Metoxy-Yangonin, Desmetoxy-Yangonin, Dimethoxykawain ve Dimethoxdihidrokawain içerir.
b) Chalconlar; Flavokawain A, B ve C
c) Aromatik ve Aliphatik asitler; Anisasidi, Benzoeasit, Capronasit ve Hidroxyzimtasidi içerir. 
d) Ayrıca nişasta ve eter yağı içerir.
e) Aminoasitler %3-4 oranında ve en önemlileri; Asparaginasit, Thronin, Serin, Glutaminasit, Phenylalanin, Lysin, Argin, Alanin gibi.
f) Mineraller %3-4 oranında ve en önemlileri; Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Sodyum ve Demir
g) Şekerler %3-4 oranında ve en önemlileri; Fruktozlar, Glikozlar ve Sakkarozlar içerir.

Tesir şekli: Teskin edici (Trankuility), sakinleştirici, sinirleri gevşetici ve rahatlatıcı, krampları çözücü, ağrıları dindirici, sıkıntı, korku ve endişeyi önleyici (Anxietak) ve titremeyi önleyicidir.

Araştırmalar: 
1) Warnecke ve ekibi 1990 ve 1991 yılında 40 adet menopoz rahatsızlığı (adet kesilmesi olan) hasta üzerinde 56 gün süren tedavi uygulamışlar ve iyi neticeler elde etmişlerdir. 
2) Kinzler ve ekibi 1991’de 58 adet korku, gerginlik ve telaş gibi çeşitli rahatsızlıkları olan hastalar üzerinde 4 hafta süreyle bir klinik tedavi uygulamış ve başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. 
3) Woelk ve ekibi 1993’te 172 hasat üzerinde çeşitli korku rahatsızlıkları olan hastalar üzerinde deneyler yapmıştır. Hastalarını üç gruba ayırmış ve birinci gruba Kava-kava hapı, ikinci gruba kimyasal hap olan “Oxazepam”, üçüncü gruba hiçbir etkisi olmayan etkisiz ilaç (plasebo deneylerde ve hastanenin arzusunu tatmin için verilen etkisiz ilaçtır) verilmiştir. (NM.10.94.23). bu deneyler sonucunda Kava-kavanın aynı Oxazepam’ın hastaları iyileştirdiği gibi iyileştirdiği ve de kimyasal ilaçta olan yan etkilerin hiçbiri görülmemiştir. (Geniş bilgi için Krewel Meuselbach firmasına veya ZP.4.97.224, ZP.3.96.180, Nh.11.97.666, ZP.1.94.30, NM.5.96.27, ZP.3.97.148, NHK.3.06.24, NHK.7.99.29 veya kitaplara başvurulabilir.)
4) 3 ayrı deneyde toplam 8600 hasta üzerinde deney yapılmış ve çeşitli korku rahatsızlıkları olan bu kişilerin %75-80 oranında iyileşme görülmüştür. (NHP.12.95.1842)
5) Kendi gözlemim; Elif (11 yaş) ve Alim (7) birbirine karate gösterisi yaparken Alim kaçmak ister ve sağ gözünün sağ yan kenarını kapı koluna çarpar. Şişen ve moraran şakağına Arnika çiçek kremi sürdüm, geçti. Fakat çocuk geceleri korkunç rüyalar görüyor ve uyuyamıyordu. Bunun üzerine ona Kava-kava hapı ve Boğan ot kökü tentürü verdim ve iki haftada iyileşti. 

Kullanılması: 
a) Araştırmalara göre başta korku, her türlü korku, endişe ve sıkıntı, hu-zursuzluk, stres, panik, sara, ruhi çöküntü (depresyon), uyuyamama, korkulu rüya görme, idrar tutamama, kas krampları ve sinirsel rahatsızlıklara karşı kullanılır. 

Açıklama: Deprem, sel, yangın, heyelan gibi bir felaket sonucu korkma veya aile içinde aşırı geçimsizlik sonucu veya yılan akrep, örümcek gibi herhangi bir hayvandan korkma veya mezarlık, karanlık yerler, bodrum, araba, uçak, tren, vapur gibi taşıt veya mekânlardan korkma veya kendinde herhangi bir eksiklik hissederek endişe, sıkıntı ve korkuya kapılma gibi hallerde kullanılması gereken en önemli şifalı bitkidir. Şayet ame-liyattan 2-3gün önce Kava-kava preparatı (çay, damla veya hapı) alınır ise ameliyat korkusu büyük oranda azalır. İmtihandan 2-3gün önce öğrenciler Kava-kava preparatı alırlarsa imtihanda üzerlerindeki korkuyu büyük oranda yenerler. Ehliyet ve başka türlü mesleki imtihanlardan önce Kava-kava ilacı alanlar sınav sırasında pek sıkıntı çekmezler. Kava-sinirsel rahatsızlıklarda özellikle de depresyon (ruhi çöküntü), huzursuzluk, stres, korku, gibi rahatsızlıklarda Kılıç otu ile çayı veya damlası eşit oranda karıştırılarak kullanılmalıdır. Uyuyamama, sık sık uyanma, derin uyuyamama gibi rahatsızlıklarda Kedi otu kökü ile Kava-kavanın çay veya damlası aynı oranda karıştırılarak kullanılır ise daha etkili olur. Kava-kavanın bir diğer önemli özelliği ise Sara hastalığına karşı etkili ve de iyileştirici olmasıdır. Bu konuda da oldukça çok araştırmalar yapıl¬mıştır. Kava-kava çayı, damlası, hapı veya kapsüllerini alırken hemen 1-2günde etki edeceğini düşünmemeniz gerekir. Yani en az 2-3hafta kul¬landıktan sonra etkisi görülmeye başlar. Fakat 3 aydan uzun süre alın¬ması gerekir ise o zamanda doktor veya hekimlere müracaat edilmeli, onların olurları alınmalıdır. (3 aydan sonraki kullanım doktor gözetiminde olmalıdır). Alman Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışan Federal ilaç kontrol merkezi 15.06.2002 tarihinden itibaren Kava-kavayı yasakla¬mıştır. Buna sebep olarak da bu bitkinin karaciğere zara verdiği iddia edilmiş ve 24 hastada görülen karaciğer rahatsızlıkları ve bir hastanın ölmesine sebep olarak gösterilmiştir. Yapılan araştırmalarda bu 24 kişideki karaciğer rahatsızlığının Kava-kavadan değil başka kimyasal ilaç kullanmalarından dolayı olduğu ve ölen kişinin de (81 yaşında) aşırı alkol kullanma nedeniyle sirozdan öldüğü belgelenmiştir. Bu nedenle büyük ilaç fabrikalarının Kava-kava üzerinde oynadıkları oyunlar çözülmeli ve yeniden serbest bırakılmalıdır. Filipinleri doğusundaki Makro nesin, Polonesia, Mikronesia gibi adalarda yaşayan insanlar binlerce yıldır bu bitkinin kökünden litrelerce çay yapıp içiyorlar. Bizde nasıl siyah çay içilirse onlarda da Kava-kava çayı içilir. Komisyon E’nin ileri gelen Profe¬sörleri bu konuda ortak bildiri yayınlayarak alınan yanlış kararın düzel¬tilmesini istemişlerdir. (Ehk.6.02.377 ve Ehk. 7.2002)

Komisyon E’de bildiride ismi geçen uzmanlar;
1) Prof. Dr.Med. H.W.Bauer, Münih
2) Dr.Med. F.E.Brock, Batwörishofen
3) Prof. Dr.Med. W.Dorfsch, Münih
4) Prof. Dr.Med. C.Faust, Mains
5) “ “ .Rer. Nat. G.Grans, Regensburg 
6) “ “ .Med. H.Frotz, Bergisch-Gladbach
7) “ “ .Phil. W.Gaus, Ulm
8) Priv. Doz. Dr.Med. K.Krafk, Bonn
9) Prof. Dr.Rer. Nat. U.Undeguist, Greifswalt
10) Prof. Dr.Med. D.Loew, Wiesbaden
11) Prof. Dr.Rer. Nat. A.Nahrstedt, Münster
12) Prof. Dr.Med. I.Roots, Berlin
13) Prof. Dr.S.Wellek, Mannheim
14) Dr.Rer. Nat. W.Widmaier, Stutgart
15) Dr.Med. A.Wiebrecht, Berlin
16) Dr.Med. M.Wiesenauer, Weinstadt
17) Prof. Dr.Rer. Nat. H.Winterhoff, Münster
18) P.A.Zizmann, Hechingen 
(NHP.8.02.03) 

Çayı: Bir kahve kaşığı Kava-kava kökü demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmeye bırakılır ve bu çay 3’e bölünerek süzülmeden sabah-öğle-akşam içilir. 

Çay Harmanları;

Gökçek Uyku çayı; 
>30 gr Kedi otu kökü
>30 gr Kava-kava kökü
>20 gr Oğulotu 
>20 gr Kılıç otu

Gökçek Korku çayı;
>30 gr Kava-kava kökü
>30 gr Kılıç otu
>30 gr Oğulotu
>10 gr Çarkıfelek otu

Gökçek Depresyon çayı;
>30 gr Kılıç otu
>30 gr Kava-kava kökü
>30 gr Oğulotu
>10 gr Lavanta çiçeği

Gökçek Kadınlar için korku çayı;
>30 gr Kava-kava kökü
>30 gr Kılıç otu
>20 gr Çarkıfelek otu
>10 gr Şerbetçi ot kozalağı
>10 gr Kedi ot kökü

Gökçek Erkekler için korku çayı;
>30 gr Kava-kava kökü
>30 gr Kılıç otu
>20 gr Çarkıfelek otu
>10 gr Oğulotu
>10 gr Lavanta çiçeği

Gökçek Erkekler için teskin edici çay;
>30 gr Kava-kava kökü
>30 gr Kılıç otu
>20 gr Çarkıfelek otu
>10 gr Oğulotu
>10 gr Lavanta çiçeği

Gökçek Korku ve sinirsel gerginlik çay;
>20 gr Oğulotu
>10 gr Lavanta çiçeği
>40 gr Kava-kava kökü
>30 gr Kılıç otu

Gökçek Korku ve sinirsel gerginlik çay;
>40 gr Kava-kava kökü
>30 gr Kılıç otu
>20 gr Çarkıfelek otu
>10 gr Lavanta çiçeği

Gökçek Kadınlar için teskin edici çay;
>30 gr Kava-kava kökü
>30 gr Kılıç otu
>20 gr Çarkıfelek otu
>10 gr Şerbetçi ot kozalağı
>10 gr Lavanta çiçeği

Gökçek Yatağı ıslatma veya idrar tutamama çayı;
>20 gr Kava-kava kökü
>20 gr Kılıç otu
>20 gr Aroma sumak kabuğu
>20 gr Ayı üzümü yaprağı
>20 gr Şerbetçi otu

Gökçek Sara çayı;
>10 gr Andız kökü
>10 gr Ceviz kabuğu
>10 gr Boynuz kökü
>30 gr Kava-kava kökü
>30 gr Kılıç otu
>10 gr Adi pelin otu

Homeopati’de: Kava-kava kökü topraktan çıkarıldıktan sonra yıkanır, ince ince doğranır, 50gr’ı bir şişeye konur ve üzerine %70’lik 500ml Etanol ilave edilir. Şişe güneş ışınlarından uzakta iki günde bir çalka¬lamak suretiyle 4-6hafta muhafaza edildikten sonra süzülerek Homeopati’de “Piper methysticum” diye adlandırılır. Bu tentürden günden 3-4defa 10-15damla 6-8hafta süreyle alınır. Yukarıdaki çay harmanları ile de aynı şekilde posyonlar (tentür karışımı) hazırlanabilir. 

Yan tesirleri: Aşırı dozda veya 3 aydan fazla çay, tentür ve kapsülü alınır ise yorgunluk, kalp çarpıntısı, terleme, uyuyamama, görme bozuk-lukları ve deride sarama gibi haller olabilir. İlaç almayı bıraktıktan belli bir süre sonra bu rahatsızlıklar kaybolur. Ayrıca kimyasal ilaçlardan Barbitüratlar, Psikopharmalar ve alkolle alınırsa etkisi %50 oranında artabilir.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Her hastalığın şifası doğada bulunmaktadır, insanoğluna düşen onu arayıp bulmak ve uygulamaktır. Ancak hastalıkları tedavi etmek, hangi ilacın hangi hastalığa iyi geldiğini bulmak, hangi ilacın hangi işlemlerden geçtikten sonra ne kadar ölçüyle uygulanması gerektiği gibi bir dolu soru, insanoğlunun binlerce yıldır çözmesi gereken problemler yığınında yer almaktadır.

Yorum Gönderİn