Kasıkotu, Bruchkraut, Herniaria Glabra

PAYLAŞIN

Bir-Çok Yıllık | 0,1-0,3m | 7-9 Aylar | Ca,Ho,Na | Otu

Kasıkotu, Bruchkraut, Herniaria glabra
Türk otu
At yaran
Bozkır otu 

Familyası: Karanfilgillerden, Nelkengewaechse, Caryophylaceae

Drugları: Herniariae herba
Kasıkotunun kökleri hariç tamamı çay ve natürel ilaç yapımında kulla¬nılır. 

Giriş: Latince herniaria kasık anlamına gelir, yine almanca bruchkraut: kasıkotu anlamına gelir. Eskiden Avrupalılar tarafından bilinmeyen bu bitkinin Türkler tarafından Avrupa’ya getirildiği ve Türkler tarafından oldukça sık kullanıldığından Türk otu diye de anılır. Neden Türk otu diye anılır, çünkü eskiden Türkler at üzerinde yaşar ve ölürlerdi, bu nedenle oldukça sık fıtığa yakalanırlardı. İşte böyle bir rahatsızlığa karşı bir ot bulmuşlardır.

Botanik: Vatanının Türkistan olduğu tahmin edilen bu bitki zamanla Av-rupa’nın ve Asya’nın ılıman iklimi olan bölgelerine yayılmışlardır. Kasıkotu killi, kireçli, taşlı ve kumlu topraklarda yetişir. Gövdesi yere yatık bir bir kısmı hafif kalkık vaziyette 10-30cm büyüklüğünde ve dalları çevresine yayılır. Yaprakları karşılıklı 3-8mm büyüklüğünde, oval, koyu yeşil renkte, ayrıca ana yaprakların yanında 4-8adet yan yaprak bulu¬nur. Çiçekleri oldukça küçük, takriben 0,5-1mm büyüklüğünde, sarımsı yeşil renkte ve beş adet taç yaprağa sahiptir. 

Yetiştirilmesi: Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetiştirilebilir, özel bir itinaya gerek yoktur. 

Hasat zamanı: Kasıkotu Haziran’dan Eylül’e kadar toplanarak kurutulur ve taze olarak tentürü veya natürel ilacı yapılır. Malesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yan-lışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mah-zurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi dü-şer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar’da açıkta satıl-ması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.

Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Triterpen-saponinler %3-6 oranında bulunur ve en önemlileri; Medicagenasit, Gypsogenasit, 16-Hdroxy-medicagenasit, Herniariasaponin I ve Herniariasaponin II
b) Cumarin türevleri %0,3-0,5; Umbelliferon ve Herniarin
c) Flavonit türevleri %0,4-1; Izorhamnetinquercetin ve Quercetin türevleri
d) Eter yağ türevleri %0,6
e) Ayrıca tanen ve silisikasit içerir.

Tesir şekli: İltihapları önleyici, idrar yolarını dezenfekte edici, idrar söktürücü, mesane kramplarını çözücü etkilere sahiptir. 

Kullanılması: 
a) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapıl¬ma-mıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Kasıkotu yerine daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır. Örneğin mesane ve böbreklerdeki taş ve kumlarına karşı A. Başak otu prepa-ratları veya Gökçek İksiri daha etkilidir.
b) Halk arasında mesane ve böbrek taş, kum ve zararsız urlara karşı kullanılır. Bir diğer kulanım alanı ise Türkiye’de ve Avrupa’da kasık yırtılmasına (fıtık) karşı kullanılır. Kasıkotu mesane kaslarını gevşetir, bu nedenle mesane kramplarını çözücü olarak ve böbrekler ve mesa-nedeki taş ve kumların düşürülmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle mesane ve böbreklerdeki taş ve kumları düşürmek için hazırlanan çay harmanlarına katılır.

Çay: Kasıkotundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek 10-15 dakika demlenmesi beklenir. Kasıkotu asla kaynatılmamalıdır, şayet kaynatılır (dekokt) ise birleşimindeki eter yağ türevlerini kaybeder.

Çay Harmanları;

Gökçek Mesane ve böbrek çayı;
>20 gr Hindiba otu ve kökü
>20 gr Akhuş yaprağı
>20 gr Isırgan otu yaprağı
>20 gr Atkuyruğu otu
>20 gr Kasık otu

Gökçek Mesane krampı ve idrar yapamama çayı
>40 gr Ayı üzümü yaprağı
>30 gr Kasık otu
>10 gr Atkuyruğu otu
>10 gr Isırgan otu
>10 gr Altın başak otu

Gökçek Mesane ve çayı;
>10 gr Yapışkan otu
>10 gr Kasık otu
>10 gr Altın başak otu
>10 gr Isırgan otu
>10 gr Hindiba otu ve kökü
>10 gr Atkuyruğu otu
>10 gr Akhuş yaprağı
>10 gr Ayrık kökü
>10 gr Kayışkıran kökü
>10 gr Ardıç kozalağı

Gökçek Mesane ve böbreklerdeki taş ve kumları düşürücü çay;
>20 gr Hindiba otu ve kökü
>20 gr Ardıç kozalağı
>20 gr Kasık otu
>20 gr Altın başak otu
>10 gr Akhuş yaprağı
>10 gr Isırgan otu yaprağı

Homeopati’de: Kasık otundan 100gr kahverengimsi veya siyah bir şişeye konur ve üzerine 500ml %70’lik alkol ilave edilir ve iki günde bir çalkalanır. Şişe güneş ışınlarından uzakta 4-6hafta bekletildikten sonra süzülerek Homeopati’de <> adı ile anınla tentür elde edilir. bu tentürden günde 3-4defa 10-15damla alınır.

Yan tesirleri: Bilinen bir yan tesiri yoktur.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

İlaç olarak bitkilerin kullanımı, Yazılı insan tarihinin öncesine kadar dayanır. İnsanlar tarafından kullanılan baharatlar ve otlar bir çok tıbbi ilaç ve hastalıkların panzehirleri için kulanılmıştır. Bu ot ve baharatların kullanılması gıda kaynaklı patojenlerin tehdidine bir tepki olarak kısmen geliştirilmiştir.

Yorum Gönderİn