Kakao, Kakao Ağacı, Hint Bademi, Theobroma Cacao, Cacao Sativa, C. Quianensis

PAYLAŞIN

Ağaç | 4-8m | 1-12 Aylar | Ka,Na,Ho | Tohumu

Kakao, Kakaobaum, Theobroma cacao
Kakao ağacı Syn: Cacao sativa AUBL.
Hint bademi “ quionensis AUBL.

Familyası: Sterkulingilerden, Sterkulingewaeckse, Sterculiaceae

Drugları: Kakao tohumlarından elde edilen kakao yağı ve tozu, çicolata ve kakao yapımı ile endüstride kullanılır.

Giriş: Sterkulingillerin bir alt grubu olan theobromagillerden olan kaka¬oin takriben 20 alt çeşidi mevcuttur, fakat bunlardan theobroma cacao adı ile bilinen kakao en çok kullanılandır. Vatanı orta Amerika iken za¬manla önce Güney Amerika sonra Batı Afrika ve nihayet günümüzde hemen hemen tüm tropikal ülkelerde yetiştirilmektedir. Türkiye’de ilk defa Hindistan’dan geldiği için Hint Bademi diye de anılır, fakat bu yanlış bir adlandırmadır.

Botanik: Kakao ağacı 4-8m boyunda, nadiren de 15m olabilir ve yukarı kısımları oldukça sıkı ve çatalıdır. Kakao ağacında çiçek diğer bitkilerden farklı olarak gövde ve dallardan direkt olarak 0,7-1,5cm uzunluğunda bir sapa sahiptir. Çiçeklerde 2-10adeti bir arada olabilir ve genellikle beyaz veya beyazımsı sarı taçyapraklar 1-3mm büyüklüğünde ve ortada kırmızı döllenme tozluklarına sahiptir. Yaprakları 15-25cm uzunluğunda, 5-15cm genişliğinde yumurta veya geniş bir mızrak şeklinde koyu yeşil renkli, üzerinde parlak, damarları derin ve kenarları dalgalıdır. Meyveleri küçük bir Topatan kavunu büyüklüğünde oval, dilim dilim, sarı esmer veya beyazımsı kırmızı renkte ve uca doğru hafif sivricedir. Meyvelerinde 20-50adet tohum bulunur ve bu tohumları 2-4cm uzunluğunda, 1-2cm eninde, 0,5-1cm kalınlığında aynı Bademi andırır şeklinde, kabuğu esmer veya kestane renkli içi beyaz, sarı, beyazımsı sarı, eflatun, kan kırmızısı veya karışık renklerde olabilir.

Yetiştirilmesi: Türkiye’de ancak seralarda yetiştirilebilir, bu nedenle ekonomik değildir.

Hasat zamanı: Yılda 2-3defa hasadı yapılır, olgunlaşan meyveleri top¬lanır ve 1-2gün tam olgunlaşması için özel kasalarda bekletilir ve de son¬ra tohumları çıkartılarak 3-7gün özel kasalarda fermantasyonu bek¬lenir. Fermantasyonundan sonra kurutularak kabuktan soyulan tohumlar 15-45dk 80-150°C de kavrulduktan sonra öğütülerek çicolata ve içmek için kakao kütlesi elde edilir. Kakao yağı ve kakao kütlesinin özel sıcak teknikle baskısı ile elde edilir.

Birleşimi: Kakao tohumunun birleşimindeki maddeleri şöyle sıralayabiliriz;
a) Purinalkaloitler; %2-3,5 arasında olup bunun % 1,5-3 sini theobromin, % 0,2-0,3 Coffein ve çok az miktarda theophyllin içer. Bu maddelerin açık formülleri için kahveye bakınız.
b) Fenollü bileşikleri %10-15 oranında ve en başta (-) – Epicatechin, Leuhocyanidin ve çeşitli polimerlerden oluşur.
c) Lipitler (Yağlar) % 50 oranındadır ve bunun % 95-99’unu trigliseritler ve % 0,5-2 serbest yağ asitlerinden oluşur. Triglisleritler; Oleikasit, Streainasit ve Palmitinasit karışımından oluşur.
d) Proteinler ve aminoasitler %10-15 arasında olup, bunun %52 sini albüminler ve %43 ünü globülinlerden meydana gelir.
e) Az miktarda biogen amino türleri: ß-Phenyletthylamin, Trymin, Trytamin ve Serotonin içerir.
f) Çok az miktarda; N-Acylethanolaminlere ise; N-oleoylethan 

Tesir şekli: Hafif idrar söktürücü, hafif bronşları açıcı, ve çok içilmesi ha-linde peklik yapıcı özeliklere sahiptir.

Araştırmalar:
1) Çicolata yiyenlerde görülen, çicolataya aşırı düşkünlük, hamile ka-dınlarda görülen aşerme gibi aşırı açlık hali üzerine ABD`de yapılan geniş bir araştırma neticesinde, çicolata birleşimindeki N-Acylet-hanolaminler`den özelikle Anandamid`in aynı kenevirin birleşimindeki THC’de görülen etki gibi etki yaptığı görülmüştür. Böylece aşırı kakao içenlerde, esrarkeşlerde görülen kendinden geçme gibi hallerin görülmesine veya çicolata yiyenlerde çicolata bağımlılığına neden olduğu görülmüştür. (ZP.2.97.81)
2) Kakao tozunun aynı şekilde Kaliforniya’nın San Diego şehrinde N-Acylethanolamid ile yapılan ilmi araştırmalar neticesinde de bu mad-denin de kenevirin birleşimindeki THC gibi etki ettiği ve bu nedenle bağımlılık ve kendinden geçme gibi rahatsızlıklara neden olduğu tes¬pit edilmiştir. (NH.2.97.72)
3) Ayrıca yapılan yüzlerce araştırmalarda kakao tozunun alerji, baş ağ-rısı, migren, titreme, terleme gibi rahatsızlıklara neden olduğu tespit edilmiştir. (H.H.B. 951-3)
4) Antalya’da bir iş için gittiğimde tanıdığım çok değerli bir zat oğlunun gelişmesinin normalin altında olduğunu ve tanıdıklarının kakao tozu tavsiye etiklerini bana kakao tozu getirip getirmeyeceğimi sordu. Bende ona bu bilgiyi kendine kimin verdiğini söylediğimde meslektaşı olan başka bir inşaat mühendisinin tavsiyesi olduğunu söyledi. Ben ona bu konuda çok araştırma yaptığımı kakao tozu veya yağının fay¬dadan çok zararının olduğunu söylediysem, o zat kakao tozu getir¬memi rica etti, oysa oğlu Çörek çayı içse idi veya çinko hapı alsaydı durumu iyileşirdi.

Kullanılması: 
a) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalara göre zararı çok fakat faydası yoktur.
b) Eskiden bazı natürel ilaçların birleşiminde bulunan kakao tozu ve fitil yapımında kullanılan kakao yağı yan tesirleri neden ile günümüzde artık terkedilmiştir. Kakao tozu ve yağı günümüzde endüstride çic¬o-lata, yapımında kullanılmaktadır. Çicolatanın %45’ini Kakao kütlesi ve geri kalanını süt, kaymak, vanilya ve diğer katkı maddeleri oluş¬turur. 

Çayı: Kakao tozundan 1-2Kahve kaşığı bardağa konur ve üzerine 200-300ml kaynatılmış su ilave edilir, buna sütte katılabilir.

Yan tesirleri: Aşırı miktarda Kakao içilmesi, bas ağrısı, terleme, titreme, depresyon, kendinden geçme, bağımlılık gibi rahatsızlıklara neden olabilir ve çicolata ise kişide aşırı açlık (aşerme gibi) rahatsızlıklara neden olabilir. Ben şahsen Elma, Kuşburnu, Limon veya Çörek preparatları veya Gökçek iksirini tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

İlaç olarak bitkilerin kullanımı, insanlık tarihinin en eski tıbbi tekniklerinden biridir. Etnobotanik (bitkilerin geleneksel olarak insanlar tarafından kullanımları) gelecek ilaçları keşfetmek için etkili bir yol olarak kabul edilmektedir. Hekimlerin mevcut ilaçların çoğu aspirin, dijitalisten, kinin ve afyon içeren bitkisel ilaçlar olarak kullanımının uzun bir geçmişi var.

Yorum Gönderİn