İncir, Ficus Carica

PAYLAŞIN

Ağaç | 3-20m | 5-8 Aylar | Na | Meyveleri, Sütü

İncir, Feige, Ficus carica
Yemiş
Ballıdarı
Bardacık

Familyası: Dutgillerden, Maulbeerbaumgewaechse, Moraceae

Drugları: İncir meyvesi; Caricae fructus
İncir sütü: Caricae lacteus
İncir meyvesi taze veya kurutulmuş olarak yenir ve de natürel ilaç ya-pımında kullanılır. İnce dallarının kesilmesi ile elde edilen sütü haricen kullanılır. 

Giriş: Vatanının Türkiye olduğu tahmin edilen incir zamanla önce Akdeniz ülkeleri ve Hindistan’a sonrada ılıman iklimin hâkim olduğu hemen her yerde yayılmıştır ve hatta Almanya gibi soğuk sayılabilecek ülkelerde dahi yetiştirilmektedir. İncirin Türkiye’de genellikle iki alttürü yetişir.
a) Sultan inciri; Ficus carica var. grasse, bu tür soluk sarı renkli olup genellikle kurutularak pazarlanır. 
b) Kavak inciri; Ficus carica var. violette, bu tür morumsu siyah renkte olup genellikle taze olarak tüketilir. 

Botanik: İncir ağacı veya çalısı diyebiliriz, zira incir yetiştiği yöreye göre 3-10m büyüklüğünde bazen bir ağaç, bazen de bir çalı görünümünde olabilir ve hatta Paşaelin’de (balkanlar) 20m boyunu bulabilir. Yaprakları 3-5loplu, ortadaki lop diğerlerine göre büyükçe, kenarları kertikli, üst yüzeyi koyu, alt yüzeyi grimsi renkte, 10-20cm büyüklüğünde 7-15cm eninde, uzun saplı ve değişken sıra ile dizilmiştir. Çiçekleri oldukça küçük ve zamanla büyüyen meyvenin içinde kalır, erkek çiçeklerle dişi çiçekler ayrı ayrı ağaçlarda olur ve sadece dişi çiçekleri meyveye dönüşür. Mey-veleri armut veya küre şeklinde 5-8cm uzunluğunda 3-6cm eninde açık sarı, sarı, pembe, mor veya morumsu siyah renkte olabilir ve içi binlerce küçük tohumdan meydana gelir. 

Hasat zamanı: Olgunlaşan meyvelerine kısaca incir denir ve bu mey-veleri kurutulacaksa kekik suyuna batırıldıktan sonra kurutulur veya taze olarak yeni veya pazarlanır. 

Birleşimi: 
a) İncirin birleşiminde İnvert şeker (Fruktoz, Glikoz vb. Sakaroz karışımlar) %50-70 arasında, %5 Pektin, %1,3 oranında Sabit yağ, %3,3 Protein
b) Vitaminlerden B,C ve D ile Provitamin A (β-Karotin)
c) Mineraller çok az olup bunlardan; Potasyum, Kalsiyum, Fosfor, Kükürt, Magnezyum ve Sodyum içerir. 

Tesir şekli: Hafif müshil yapıcı ve hafif öksürüğü önleyici özelliklere sahiptir. 

Kullanılması: 
a) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılma-mıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. İncir yerine göre daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır. Örne¬ğin pekliğe karşı Ravent, Keten, Sinameki, Nane, Akdiken, veya Gökçek İksiri daha etkilidir.
b) Halk arasında; Genellikle küçük çocuklarda sıkça görülen kabızlığa karşı zararsız bir müshil yapıcı olarak kullanılır. Akşamları az kaynatılmış sütün içinde incir ezilerek çocuklara içirilir. 100gr kuru veya yaş incir 500 ml suda 3-5saat bekletildikten sonra süzülerek 250-300gr şeker ilave edilerek şurup elde edilir. Bu şuruptan bir iki yemek kaşığı alınırsa müshil yapar. İncirin ince dalları kesildiğinde süt gibi bir mayi akar, bu mayiden günde 2-3defa 1-2hafta süreyle siğillere sürülürse siğilleri iyileştirir. İnci yapraklarının sıcak su ile haşlandıktan sonra çıbanlar üzerine sarılırsa çıbanı olgunlaştırır. İncir üzerine söylenenler halk arasında yapılan uygulamalardır ve şimdiye kadar ciddi bir klinik araştırma yapılmamıştır. 

Yan tesirleri: Bilinen bir yan tesiri yoktur.
www.bitkiseltedavi.com

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

İlaç olarak bitkilerin kullanımı, Yazılı insan tarihinin öncesine kadar dayanır. İnsanlar tarafından kullanılan baharatlar ve otlar bir çok tıbbi ilaç ve hastalıkların panzehirleri için kulanılmıştır. Bu ot ve baharatların kullanılması gıda kaynaklı patojenlerin tehdidine bir tepki olarak kısmen geliştirilmiştir.

Yorum Gönderİn