Hindistan Cevizi Yağı, Coconut Oil, Cocos Yağı, Cocos Forte

PAYLAŞIN

Hindistan Cevizi Yağı – Coconut Oil

Bir grup doktor Hindistan cevizi yağındaki antibakteriyel özellikleri vurgulayıp özellikle mantarsal hastalıklarla mücadele edenlerin diyetlerine mutlaka eklemeleri gerektiğini savunuyor. Diyabet, kanser, böbrek, karaciğer sorunlarından tutun da Alzheimer ve Parkinson’a kadar pek çok hastalığa olumlu faydalarını savunan da var, yeterli kanıt yoktur deyip burun kıvıran da. Bir yanda bir grup doktor Hindistan cevizi yağı ve faydalarını ve mucizesini sonuna kadar savunuyor diğer yanda başka bir grup doktor aynı yağı yüksek doymuş yağ oranı yüzünden eleştiriyor ve uzak durun diyor. Gerçek nedir peki? Hangi grubun sözüne kulak vermeliyiz?Hindistan cevizi yağı binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılmakta olan bir yağdır ve batı tıbbında da son 60 yıldır haklı yerini almaya başlamıştır. Son yıllarda yapılan pek çok araştırmalarla, Hindistan cevizi yağının hem besin olarak hem de doğal deva olarak yıldızı parlamaya başlamış ve kullanan insanların olumlu yorumları ile de desteklenmiş, çeşitli araştırmalar sayesinde de bu yıldız kolay kolay sönmeyecek gibidir.Hindistan cevizi yağının faydası ile ilgili sadece ABD’de yayınlanmış 1000 den fazla bilimsel makale var. Lurik Asit, Kaprik Asit, Kaprilik Asit, ve Orta Zincirli Trigliseridlerle ilgili ise 15,000 den fazla makale var.

Hindistan Cevizi – Coconut
Hindistan cevizi yağının temel kimyası 1920 ve 1930’larda keşfedilmeye başlandı. O yıllarda yapılan araştırmalar sonucu görülmüştür ki diğer bütün yağlara kıyasla Hindistan cevizi yağı belirgin biçimde farklılıklar göstermektedir. Hindistan cevizi yağının ağırlıklı olarak orta zincirli yağ asitleri ailesine ait olduğu ve bu asitlerin Orta Zincirli Trigliserid (MCT – Medium Chain Triglycerides) formunda oldukları o yıllarda yapılan araştırmalarla da tespit edilmiştir. (MCT yağların ile ilgili daha detaylı bilgiyi bu linkten bulabilirsiniz.) 1930 ve 1940’larda ise bazı doktorlar Hindistan cevizi yağının diyete eklendiğinde pek çok besin maddesinin emilimini arttırdığını fark etmişlerdir. Bu keşiften sonra araştırmacılar bebek ve çocuklarda besin emilimi eksikliği ve beslenme bozukluklarına karşı Hindistan cevizi yağının kullanımını araştırmaya yönelmişler ve neticede Hindistan cevizi yağı bebek mamalarına kullanılabilecek en uygun yağ olarak kabul edilmiştir. Bebeklerde, diğer besinsel yağlara kıyasla Hindistan cevizi yağı daha hızlı büyüme, kilo alımı ve genel beslenme durumunda iyileşme sağlamıştır 1 Bugün hala daha Hindistan cevizi yağı bebek mamalarında standart gıda maddesi olarak kullanılmaktadır. Günümüzde hastanelerin Yoğun Bakım odalarında ya da yenidoğan mamalarında Hindistan cevizi yağı ya da MCT’ler kullanılmakta ve hastaların iyileşme zamanını kısalıp, genel besin emilimini artmaktadır.2MCT’lerin sindirilmesindeki farklılık pek çok hastalığın tedavisine ışık tuttuğu için son derece mühimdir. Bu buluşları müteakip 1960 ve 1970’lerde yoğun araştırmalar ve klinik çalışmalar sonucu da Hindistan cevizi yağının tedavi ettiği hastalıklar listesi uzamaya devam etmiştir. Tıkanma Sarılığı-obstructive jaundice3, Kistik fibroz-cystic fibrosis4, kronik bir gastroenterit olantropical sprue5, a-beta-lipoprotenaemia6, Bağırsak lenfangiektazisi -intestinal lymphangiectasia7, Pankreas Yetmezliği – pancreatic insufficiency8, bu hastalıklardan sadece birkaçıdır, ayrıca yine bağırsak ameliyatlarını müteakip iyileşme dönemini hızlandırmakta da son derece olumlu katkısı vardır.9Hindistan cevizi Yağı kan şekerini dengelediği için diyabet vak’alarında da olumlu sonuçlar vermektedir. MCT’ler insülin salgılamasını ve hassasiyetini kontrol edebildikleri için diyabetin asıl altında yatan sebepleri de tersine çevirebilmektedir.10Hindistan cevizi yağının çok güçlü anti-kanserojen özellikleri vardır. Kanserli laboratuvar hayvanları Hindistan cevizi yağı ihtiva eden diyetle beslendiklerinde kanserojen etkilerin tamamen terse döndüğü ispat edilmiştir.11Hindistan cevizi yağı alkol, bakteri, uyuşturucu ve kimyasallar gibi toksik maddelerin sebep olduğu karaciğer hastalıklarını önleyebilir, hatta tedavi edebilir.12 Yine vücuttaki, ince bağırsak, kalın bağırsak, böbrekler ve pankreas gibi diğer organlara da aynı olumlu etkileri vardır.13-15

Hindistan Cevizi – Coconut

Kalp hastalıklarının neticesinde kalpte enerji yetmezliği meydana geldiği dolayısıyla oksijen ve besin tedariki iyileştiğinde de kalbin fonksiyonlarının çarpıcı ölçülerde iyileştiği ispat edilmiştir. 16 Hindistan cevizi yağının kalbe dost olması hatta terapatik özellikler taşıdığı kalp hastalıklarının en az olduğu Hindistan cevizi yiyen toplumlarda yapılan araştırmalarla da doğrulanmıştır. 17 Kanser, diyabet, kolit, karaciğer hastalıkları, safra kesesi rahatsızlıkları ve demans (bunama) gibi pek çok dejeneratif hastalıklar da yine düzenli Hindistan cevizi tüketen topluluklarda en az rastlanan hastalıklardır. Tüm bunlar rastlantı mıdır yoksa düzenli olarak tükettikleri Hindistan cevizinden midir acaba?Belgelenmiş, ispat edilmiş antimikrobiyal, antioksidant, anti-ülseröjen, ağrı kesici, mutasyon önleyici, ateş düşürücü, iltihap önleyici gibi pek çok özelliği bulunan hindistancevizi yağının artık pek çok sağlık sorununu tedavi ettiği kabul görmüştür. 18-19Tüm bu bilgiler ışığında diyebiliriz ki Hindistan cevizi yağı aslında kalbe dost, sağlıklı bir yağdır ve vücudumuzu pek çok açıdan destekleyerek daha düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı’nın araştırmalarla desteklenmiş faydaları şöyle sıralanabilir :

  • Kan şekerini desteklemeye yardımcı, diyabet hastalarında önleyici ve tedavi edici
  • Böbrek ve safra kesesi hastalıklarını önleyici ve tedavi edici
  • Kan lipitlerini normalleştirici
  • Alkol ve diğer toksinlerin karaciğere yaptığı hasarı önleyici
  • İltihap önleyici, Ateş düşürücü
  • Antivirüs, antibakteri ve antimantar özellikleri sayesinde pek çok bakteriyel hastalığı önleyici
  • Kansere karşı mücadele edici
  • Cildi ve sacları besleyici
  • Sindirimi kolaylaştırıcı ve teşvik ediciReferanslar1. Vaidya, U.V., et al. Vegetable oils fortified feeds in the nutrition of very low birthweight babies. Indian Pediatr1992;29:1519-1527.2. Wang, X, et al. Enteral nutrition improves clinical outcome and shortens hospital stay after cancer surgery. J Invest Surg 2010;23:309-313.3. Burke, V. and Danks, D.M. Medium-chain triglyceride diet: its use in treatment of liver disease. Brit Med J 1966;2:1050-1051.4. Kuo, P.T. and Huang, N.N. The effect of medium chain triglyceride upon fat absorption and plasma lipid and depot fat of children with cystic fibrosis of the pancreas. J Clin Invest 1965;44:1924-1933.5. Cancio, M. and Menendez-Corrrada, R. Absorption of medium chain triglycerides in tropical sprue. Proc Soc Exp Biol (NY) 1964;117:182-185.6. Isselbacher, K.J., et al. Congenital beta-lipoprotein deficiency: an hereditary disorder involving a defect in the absorption and transport of lipids. Medicine (Baltimore) 1964;43:347-361.7. Holt, P.R. Dietary treatment of protein loss in intestinal lymphangiectasia. Pediatrics 1964;34:629-635.8. Greenberger, N.J., et al. Use of medium chain triglycerides in malabsorption. Ann Internal Med 1967;66:727-734.9. Zurier, R.B., et al. Use of medium-chain triglyceride in management of patients with massive resection of the small intestine. New Engl J Med 1966;274:490-493.10. Kono, H., et al. Dietary medium-chain triglycerides prevent chemically induced experimental colitis in rats.Transl Res 2010;155:131-141.11. Baba, N., et al. Enhanced thermogenesis and diminished deposition of fat in response to overfeeding with diets containing medium chain triglycerides. Am J Clin Nutr 1982;35:678-682.12. Zakaria, A.A., et al. Hepatoprotective activity of dried- and fermented-processed virgin coconut oil.Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine 2011;2011:142739.13. Monserrat, A.J., et al. Protective effect of coconut oil on renal necrosis occurring in rats fed a methyl-deficient diet. Ren Fail1995;17:525-537.14. Mizushima, T., et al. Prevention of hyperlipidemic acute pancreatitis during pregnancy with medium-chain triglyceride nutritional support. Int J Pancreatol 1998;23:187-192.15. Kono, H., et al. Medium-chain triglycerides enhance secretory IgA expression in rat intestine after administration of endotoxin. Am J Physiol Gastrointest Liver Physiol 2004;286:G1081-G1089.16. Labarthe, F., et al. Medium-chain fatty acids as metabolic therapy in cardiac disease. Cardiovasc Drugs Ther 2008;22:97-106.17. Prior, I.A., et al. Cholesterol, coconuts, and diet of Polynesian atolls: a natural experiment: the Pukapuka and Tokelau island studies. Am J Clin Nutr 1981;34:1552-1561.18. Zakaria, A.A., et al. In vivo antinociceptive and anti-inflammatory activities of dried and fermented processed virgin coconut oil. Med Princ Pract 2011;20:231-236.19. Intahphuak, S., et al. Anti-inflammatory, analgesic, and antipyretic activities of virgin coconut oil.Pharm Biol 2010;48:151-157.
- See more at: Hindistan Cevizi Yağı “Doğal Mucize” mi? | Buket Kaptan | Holistik Sağlık

....................................

 

Hindistan Cevizi Yağı ve Saç Bakımı

Solgun ve sağlıksız görünen saçlardan ve kaşıntılı saç derisinden şikayetiniz varsa Hindistan cevizi yağı sizin için doğru çözüm olabilir. Hindistan cevizi yağı saç derisini yumuşatır, saç köklerini güçlendirir, saç tellerini kalınlaştırarak daha hacimli görünmesini sağlarken saçınıza doğal bir parlaklık verir. Çok uzunca bir süredir ticari saç bakım ürünlerinde kullanılan Hindistan cevizi yağını, evinizde kolayca yapabileceğiniz doğal saç bakım uygulamalarında kullanabilirsiniz.
Hindistan Cevizi Yağıyla Saç Bakımı

Sağlıklı saçlar için öncelikle sağlıklı bir saç derisine sahip olmak gerekiyor. Saçınızda kullandığınız jöle, sprey, saç kremi, saç serumu ve diğer ürünler zamanla saç diplerinde ve saç derisinde birikime yol açar ve bu saç derisinin kaşınmasına neden olur. Eğer bu birikim düzenli olarak derinlemesine temizlenmezse bir süre sonra kepek oluşabilir, kaşınma sonucu saç kökleri zayıflayabilir ve koparak dökülmelerde artma yaşanabilir. Hindistan cevizi yağıyla düzenli olarak saç derisine masaj yapmak bu birikimi temizlerken saç derisi kuruluğunu alır ve kaşıntıyı ortadan kaldırır. Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri saç derisindeki yağ üretimini dengelerken saç köklerini güçlendirir ve saça doğal bir parlaklık verir. Yumuşayan saçlara şekil vermek kolaylaşır ve kırıklar daha az oluşur.


Hindistan Cevizi Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Öncelikle saçlarınızı şampuanlayın ve ılık suyla iyice durulayın. Duştan çıktıktan sonra fazla suyu havluyla saçlarınıza bastırarak alın ve geniş dişli bir tarakla saçlarınızı tarayın. 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını avucunuza alın ve ellerinizi ovuşturarak yağın avuç içlerinizde iyice yayılmasını sağlayın. Yağ miktarını saçınızın uzunluğuna göre arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Önce parmak uçlarınızla saç derisine masaj yapın. 5-10 dakikalık masajdan sonra avuçlarınızda kalan yağı tüm saçınıza eşit miktarda sürün. Yağın saç ve saç derisine iyice işlemesi için plastik bir duş bonesi takın veya saçınızı streç filmle sarın. 1 saat bekledikten sonra yağı temizlemek için saçınızı şampuanlayın ve çok sıcak olmayan suyla durulayın.
Haftada bir yapacağınız bu uygulama etkilerini 3-4 hafta sonra göstermeye başlayacaktır ve saçınız daha parlak, yumuşak olacaktır. Eğer saçlarınız denizden, güneşten, boyadan ve maşadan çok yıprandıysa ilk birkaç hafta, haftada 2 kez Hindistan cevizi yağıyla bakım yapabilirsiniz.

Hindistan Ceviz Yağı Bileşimi;
Hindistan cevizi yağı ağırlıklı olarak Orta Zincirli Yağ Asitleri veya Trigliserid içerir. Orta zincirli yağ asitlerinden; %44,6 Lurik Asit, %6 Kaprik Asit, %7,5 Kaprilik Asit %0,6 Kaproik Asit, ile ayrıca doymamaış yağ asitlerinden Oleik Asit ve Linoleik Asit, doymuş yağlardan Palmitik Asit ve Stearik Asit içerir. Hindistan Cevizi Yağı E ve K vitamin içerir
50 gr Hindistan cevizinde; 4 gr lif, 142 mg potasyum, 13 mg magnezyum, 3 gr’dan daha az şeker ve en önemlisi 13 gr yağ mevcuttur. (http://www.nutrition-and-you.com/Coconut-oil.html)

Hindistan Cevizi Yağı ile Kilinik Araştırmalar;
Hindistan cevizi yağının araştırmaları 1920 ve 1930’lar da başlamıştır. Yapılan araştırmalara göre hindistan cevizi yağı diğer yağlara göre farklı özelliklere sahiptir. Bu yağlar ağırlıklı olarak orta zincirli yağlar olan Trigliserid (MCT) grubundandır.

1930’da araştırma yapan doktorlar Hindistan cevizi yağını diyete ekleyerek bazı gözlemler yapmışlardır. Gözlemler sonucunda bu yağ, besin maddelerinin bağırsaklarda emilimini kolaylaştırdığını kanıtlamışlardır.1 Bunun uzerine bağırsaklarında besin emilimi rahatsızlıkları olan hastalarda bu tedaviyi ugulamışlar ve iyi neticeler elde etmişlerdir. Özellikle büyüme çağında olan çocuklar ve bebeklerin besinlerine bu yağı katmışlardır. Bu yağ çocukların ve bebeklerin büyümesine ve kilo almasına katkı sağlamış olduğunu gözlemlemişlerdir.2

1960 ve 1970 ‘li yıllar’da yapılan klinik araştırmalar’da ; Sarılık Tıkanması3, Kistik fibroz4, Kronik bir gastroenterit olan tropical sprue5,Bağırsak lenfangiektazi6,7 ve Pankreas yetmezliği8 gibi hastalıklarda güzel sonuçlar elde edilmiştir. Bu yağ kan şekerini dengelediğinden diyabet hastalarında da etkisi kanıtlanmıştır. MTC’ler insulin hassasiyeti ve salğılanmasını kontrol edebilmektedir. Diyabetin asıl altında yatan sebepleri tersine cevirebilmektedir.9,10

Hindistan cevizi yağı anti-kanserojen etkisiyle çok güclü ozelliklere sahip olup yapılan deneylerde kanserli laboratuvar hayvanlarına besin yoluya verildiğinde kanserojen etkilerin terse döndüğü saptanmıştır.11 Ayrıca toksik maddelerin neden olduğu karaciğer hastalıklarına karşı etkisinin olduğu tedavi edilebilir ve önlenebilir olduğu kanıtlanmıştır.12,13,14,15

Hindistan cevizi yağı tüketen toplumlardaki insanların kalp sağlığı , yemeyen insanlara göre daha iyi olduğu doğrulanmıştır. Hindistan cevizi yağı düzenli şekilde tüketildiğinde; Kanser ,diyabet, kolit, safra kesesi, karaciğer hastalıkları, bunama gibi dejeneratif hastalıkların etkisinin daha az olduğu saptanmıştır.16,17 Ispatlanmış antimikrobiyal, antioksidant, mutasyon önleyici, iltihap önleyici, ağrı kesici ve anti-ulserojen gibi pek cok ozelliği olan bu yağ birden fazla sağlık sorunun tedavisinde yardımcı olduğu yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.18,19

REFERANSLAR

1. Vaidya, U.V., et al. Vegetable oils fortified feeds in the nutrition of very low birthweight babies. Indian Pediatr 1992;29:1519-1527.
2. Wang, X, et al. Enteral nutrition improves clinical outcome and shortens hospital stay after cancer surgery. J Invest Surg 2010;23:309-313.
3. Burke, V. and Danks, D.M. Medium-chain triglyceride diet: its use in treatment of liver disease. Brit Med J 1966;2:1050-1051.
4. Kuo, P.T. and Huang, N.N. The effect of medium chain triglyceride upon fat absorption and plasma lipid and depot fat of children with cystic fibrosis of the pancreas. J Clin Invest 1965;44:1924-1933.
5. Cancio, M. and Menendez-Corrrada, R. Absorption of medium chain triglycerides in tropical sprue. Proc Soc Exp Biol (NY) 1964;117:182-185.
6. Isselbacher, K.J., et al. Congenital beta-lipoprotein deficiency: an hereditary disorder involving a defect in the absorption and transport of lipids. Medicine (Baltimore) 1964;43:347-361.
7. Holt, P.R. Dietary treatment of protein loss in intestinal lymphangiectasia. Pediatrics 1964;34:629-635.
8. Greenberger, N.J., et al. Use of medium chain triglycerides in malabsorption. Ann Internal Med 1967;66:727-734.
9. Zurier, R.B., et al. Use of medium-chain triglyceride in management of patients with massive resection of the small intestine. New Engl J Med 1966;274:490-493.
10. Kono, H., et al. Dietary medium-chain triglycerides prevent chemically induced experimental colitis in rats. Transl Res 2010;155:131-141.
11. Baba, N., et al. Enhanced thermogenesis and diminished deposition of fat in response to overfeeding with diets containing medium chain triglycerides. Am J Clin Nutr 1982;35:678-682.
12. Zakaria, A.A., et al. Hepatoprotective activity of dried- and fermented-processed virgin coconut oil.Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine 2011;2011:142739.
13. Monserrat, A.J., et al. Protective effect of coconut oil on renal necrosis occurring in rats fed a methyl-deficient diet. Ren Fail 1995;17:525-537.
14. Mizushima, T., et al. Prevention of hyperlipidemic acute pancreatitis during pregnancy with medium-chain triglyceride nutritional support. Int J Pancreatol 1998;23:187-192.
15. Kono, H., et al. Medium-chain triglycerides enhance secretory IgA expression in rat intestine after administration of endotoxin. Am J Physiol Gastrointest Liver Physiol 2004;286:G1081-G1089.
16. Labarthe, F., et al. Medium-chain fatty acids as metabolic therapy in cardiac disease. Cardiovasc Drugs Ther 2008;22:97-106.
17. Prior, I.A., et al. Cholesterol, coconuts, and diet of Polynesian atolls: a natural experiment: the Pukapuka and Tokelau island studies. Am J Clin Nutr 1981;34:1552-1561.
18. Zakaria, A.A., et al. In vivo antinociceptive and anti-inflammatory activities of dried and fermented processed virgin coconut oil. Med Princ Pract 2011;20:231-236.
19. Intahphuak, S., et al. Anti-inflammatory, analgesic, and antipyretic activities of virgin coconut oil.Pharm Biol 2010;48:151-157.
- See more at:
Kullanıllması;
Hindistan Ceviz Yağı Kalp–Damar Rahatsızlıkları, Bağışıklık Sistemi Zafiyeti, Gastrit, Ülser, Sarılık, Pankreas Zafiyeti, Bağırsaklarda Hazımsızlık, ve Kanser gibi rahatsızlıklarda yardımcı Bitkisel Gıda Takviyesi olarak kullanılır.

Yan Etkisi;
Bilinen bir yan etkisi yoktur.