Galfimya, Trialis, Galphimia Glauca, Thryallis Glauca

PAYLAŞIN

Funda | 0,5-5m | 5-9 Aylar | Yaprakları,Çiçekleri | Hafif Zehirli

Galfimya, Galphimia, Galphimia glauca

Familyası: Malpighiyagillerden, Malpighiagewaechse, Malpighiaceae

Drugları: Galfimya Yaprağı; Galphimiae folium
Galfimya Çiçeği; Galphimiae flos
Galfimya yaprak ve çiçeği kurutulduktan sonra tentür ve natürel ilaç ya-pımında kullanılır. 

Botanik: Vatanı Orta Amerika olan bu bitki yetiştiği yöreye göre 0,5-5m boyunda olabilen bazen bir ağaç, bazen de bir funda görünümündedir. Yaprakları karşılıklı oval şekilde, kenarları bütün, derimsi, koyu yeşil renkte 1-2cm eninde 3-5cm uzunluğunda ve kısa saplıdır. Çiçekleri sarı renkte olup beş taç yapraktan oluşur ve saki taç yaprakları kısa saplı kahve kaşığıymış gibi bir görünüm verir. Ortada 5-12adet döllenme tozluğu bulunur ve bunlarda sarı renktedir. Taç yaprakları saran kupa yaprakları oldukça küçük ve yeşil renktedir. Günümüzde birçok ülkede kültür ve süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Galfimyanın bugüne kadar yayınlanan konuyla ilgili kitaplarda fotoğrafını görmedim. Muhtemelen de ilk Galfimya fotoğrafını çekende benim. Bu fotoğrafı Dresden Üniversi-tesinin Botanik bahçesinde çektim. 

Yetiştirilmesi: Galfimya Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde dışarıda kendi-liğinde yetiştirilebilir, fakat diğer bölgelerde kışın seralarda olması gerekir. 

Hasat zamanı: Yaprak ve çiçekleri Mayıs’tan Ekim’e kadar toplanarak kurutulduktan sonra tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. 

Birleşimi: Birleşimindeki maddeler üzerinde henüz çaplı bir araştırma yapılmamıştır. Sadece Galikasit (mazı asidi) türevlerinden: Tetragal-loylchinaasit içerdiğini bilmekteyiz. 

Araştırmalar: 
1) Bahar nezlesi olan hasta üzerinde 27 doktorun kendi muayene¬ha-nelerinde 1987’de ilkbahardan sonbahara kadar Galfimya tentürü ile tedavi denemeleri yapılmıştır. Bu tedavi denemesinin sonunda has-taların % 81 oranında başarılı olduğu tespit edilmiştir. Galfim¬yanın genelliklegözlerde kaşıntı, kızarıklık ve göz kapak kapaklarının ilti¬hap-lanmasını önlediği gözlemlenmiştir. (ZP.01.96.52)
2) Ulm Üniversitesinden bir grup ilim adamı ile doktorların ortaklaşa 1980’de 86, 1982’de 85 ve 1984’de 216 hasta üzerinde 5 hafta süren deney,gözlem ve test sonucunda hastaların %70-90’ında iyileşme gözlemlenmiştir (Hufeland Jurnal 3.86.56). Bu tedavi denemesine sadece akut hasta olan ve gözlerinde kızarma, şişme, sürekli ve ağ-lamaklı gözyaşı ve göz yanması ile burunda kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı gibi haller gözlenen kişiler seçilmiştir. Genellikle Galfimya D4, yani 1 ml Dalfimya tentürü bir litre % 43-70’lik alkolle karıştırılması ile elde edilir. Bu tentürden günde 3 defa 10 damla 4-6hafta süreyle alınır. 
3) Bugün (20.03.02) gözlerim kaşınmaya başladı ve ovalamaktan kıpkırmızı oldu. Bir damla D4 Galfimya tentürünü gözlerime sürdüm, kaşıntılar geçti. Sonra alerji rahatsızlıklar yeniden ortaya çıktı ve Galfimya yetersiz kaldı. Galfimya tentürü çoğu zaman etkisiz olabilir. Bu gibi durumlarda çörekotu çayı veya Gökçek İksiri ile tedavi edilebilir. Akut hallerde çörek iyi gelir, fakat kronikleşmiş allerjik ra-hatsızlıklarda uzun süre aloe vera veya noni alarak immün sistemini güçlendirmek gerekir. 

Kullanılması: Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmıştır, fakat yeterli değildir.. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Galfimya yerine göre daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır. Örneğin alerjiye karşı Çörek, Limon, ZYE preparatları veya Gökçek Tonik daha etkilidir. Her türlü alerjinin sebebi midede hali¬kobacter pylori veya bağırsaklardaki mantar varsa bunlar toksik maddeler üretir vede bu toksik maddelerden biride histamindir. Bu histamin alerjiye sebep olur. Bu nedenle mide ve bağırsaklardaki problemleri tedavi etmek gerek. Buda Gökçek Tonikle mümkündür. 

Çayı: Galfimya çok zehirli olduğundan çayı içilmez. 

Homeopati’de: Galfimyanın yaprak ve çiçeklerinden 20gr bir şişeye konur ve üzerine 80ml %70’lik alkol ilave edilir. Şişe güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilirken iki günde bir çalkalanır. 4-6hafta sonra bu nesne süzülerek Homeopati’de <<Galphimia>> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentür sert olduğundan günde 3-5defa 2-3damla 4-6hafta süre ile alınır.

Posyonlar

Bahar nezlesine karşı posyon;
>1 ml Galfimya tentürü
>1 ml Balon sarmaşığı tentürü
>1 ml Sabadilla tentürü
>7 ml Grindelya tentürü
>80 ml Çörek tentürü
>10 ml Amonyumklorid

Yantesiri: Galfimyanın bilinen bir yantesiri yoktur, şayet tarife uyulursa, fakat bahar nezlesine karşı Gökçek Tonik veya çörekotu daha etkilidir. Her türlü alerjik rahatsızlığın temelinde bağırsak mantarları sebep ol¬mak-tadır ve bunların ürettiği zehirli gazlar ve zahirli alkoller hücre ya¬pısını bozar. Bozulan hücre yapısı nedeniyle hücreler alerjenlere karşı aşırı reaksiyon göstererek alerji ortaya çıkar. Bunu önlemenin tek yolu bağırsak florasını yeniden dengelemekle mümkündür. 
Ben şahsen Gökçek Tonik’in bahar nezlesi veya diğer her türlü allerjiye karşı en etkili ve doğal ürün olduğuna inanıyorum. Çünkü her türlü allerjinin sebebi midedeki halicobakter pylori veya bağırsak mantarlardır. Bu bakteri ve mantarlar tam hazmedilmeyen protein artıklarını aminoasit yerine biyojen aminlere dönüştürürler. Ve bunlardanda en önmelisi histemindir. Bilindiği gibi histamin fazlası allerjiye sebep olur. Beyin hangi organın ne kadar hormon salgılamasıgerektiğini belirler ve hormon üreten bezeler gerekli hormonları üretirler yani nano gram fazla veya eksik hormon salgılanmaz. Fakat mide ve bağırsaklardaki bakteri ve mantarların sıra dışı üretiği histamin allerjiye sebep olur. Çaresi kortizon veya antihistaminika değildir. Kortizon veya antihistaminika ile tedavi etmeye çalışmak sivri sinek öldürmeye benzer, Gökçek Tonik ile tedavi ise bataklık kurutmaya benzer.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Dünya’nın en güzel ülkesi ve binlerce şifalı bitkiler yetişmesine rağmen insanlarımız bu bitkileri tanımamakta ve tanıdığını söyleyenlerde şarlatan Etiketini Yapıştırmaktadırlar.

Yorum Gönderİn