Dağ Dişbudakağacı, Kudret Helvası, Fraxinus Ornus

PAYLAŞIN

 Dağ Dişbudağı, Mannaesche, Fraxinus ornus
Kudret helvası dişbudağı
Çiçekli dişbudak
Kudret helvası

Familyası: Zeytingillerden, Ölbaumgwâchse, Oleaceae

Drugları: Kudret helvası; Mana
Dağ Dişbudağının gövdesinin yarılmasıyla akan beyaz mayinin sertleş-mesiyle elde edilen zamk şeklindeki kristallerin işlenmesiyle kudret helvası elde edilir. 

Botanik: Dağ Dişbudak ağacı Avrupa’nın güneyi ile Türkiye’nin Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz bölgesinde yetişir. Gövdesi grimsi renkli ve üzeri pürtüklü, taze dalları açık yeşil veya esmerimsi yeşil iken ikinci yıldan itibaren grimsi esmer bir renktedir. Kanat yaprakları 30-40cm uzunluğunda olup 7-9 yapraktan meydana gelir. Yaprakları kısa saplı, karşılıklı, yumurta veya oval şeklinde, üst kısmı mat yeşil, kenarları hafif dalgalı, ucu hafif sivri ve alt yüzeyinde pas renkli tüyler mevcuttur. Çiçekleri dalların tepesinde topluca salkım bir arada, taç yaprakları 2-4adet olup beyaz veya hafif pembemsi renkte 1-1,5cm uzunluğunda olup çiçek demeti geriden piramit şeklinde görülür. Meyveleri 2-3cm uzunluğunda, dil şeklinde, esmer veya kahverengimsi, topluca bir arada ve üzeri çizgilidir. 

Yetiştirilmesi: Çiçekli Dişbudağı Türkiye’nin hemen her bölgesinde, özellikle Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz bölgesinde yetiştirmek oldukça kolaydır. 

Hasat zamanı: Çiçekli Dişbudak ağacının gövdesi 5-10cm eninde, yay şeklinde kabukları kesilir ve kesme işlemine gövdenin en alt kısmından başlanır. En alttaki yarıktan akan beyaz renkli kristal şeklindeki zamk alındıktan sonra 3-5cm yukarıdan yeni yay şeklinde bir yarık açılır ve her 3-4 günde bir yukarı doğru bu işlem devam eder ve zamklar toplanır.

Birleşimi: Kudret helvasının birleşiminde %80-90 oranında Mannit (D-Mannitol) ve az miktarda glikoz, fruktoz, reçine, zamk ve Flavonit türevlerinden; Fraxin içerir. 

C HO CH2 OH 
l l 
HO-C-H HO-C-H
l l 
HO-C-H HO-C-H
l  l
H-C-OH H-C-OH
l l
H-C-OH H-C-OH
l l 
CH2O CH2OH

D-Mannoz D-Mannitol (Mannit)

Tesir şekli: Müshil yapıcı özelliğe sahiptir.

Kullanılması: Halk arasında; zararsız bir müshil olduğundan genellikle çocuklarda kabızlığa karşı kullanılır. 

Sütü: Bir bardak kaynamış süte bir kahve kaşığı kudret helvası katılarak eriyene kadar karıştırılır ve içilir. Bu günde 3-5defa tekrarlanır. 

Yan tesirleri: Bilinen bir yan tesiri yoktur.

C) Amerika Dişbudak Ağacı, Amerikanische Eshe, Fraxinus Americana L. 
Gövdesi koyu gri, derin yarıklı dalları gri veya esmer renkli 10-25m bo-yunda, goncaları siyah renklidir. Yaprakları 20-30cm uzunluğunda, bir kanat yapraklı olup 5-9adet yaprakçıklardan oluşur ve yaprakçıkları 6-12cm uzunluğunda, 3-6cm eninde, üst kısmı koyu yeşil, alt kısmı beyazımsı ve narin tüylüdür. Çiçekleri topluca bir arada salkım şek¬lindedir ve kupa yaprakları 4 adet olup ve de taç yaprakları eksiktir. Bu türün sadece Homeopati’de tentürü yapılır.

Homeopati’de: Dişbudak kabuklarından 50gr ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine 200ml %70’lik Alkol ilave edilerek 4-6hafta güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir ve arada bir çalkalanır. Bu nesne bu süre sonunda süzülerek Homeopati’de <<Fraxinus americana>> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5defa 10-15damla 4-6hafta süreyle alınır. 

Hastalığın belirtileri (semptom): 
1) Cinsel organlar, rahim ve yumurtalığı aşağı düşecekmiş gibi hissetme,
2) Karında ağırlık hissetme ve bu ağırlık kalçaya kadar uzanıyorsa 
3) Beyaz akıntı çok ve dermansızlık verici
4) Adet hali çok ve kişide kansızlığa sebep oluyorsa
Bu gibi hallerde Amerikan Dişbudak tentürü kullanılır. 

Yan tesirleri: Bilinen bir yan tesiri yoktur.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Bitkisel materyaller genelde kurutulur ve bu şekilde bir yıl muhafaza edilebilirler. Bitkilerin kurutulması için özel odalar tutulur ve kurumaları beklenir. Bikiler yağmurlu ve sisli havada toplanmamalı ve ıslatılmamalıdır. Bu onun küflenmesine yol açabilir.

Yorum Gönderİn