Chlorella: Chlorella Vulgaris, Chlorella Pyrenoidosa, Tatlı Su Yosunu

PAYLAŞIN

Chlorella: Chlorella vulgaris, Chlorella pyrenoidosa, Tatlı Su Yosunu

Chlorella Nedir? Chlorella pyrenoidosa tatlı suda yetişen tek hücreli yeşil yosundur. Chlorella %61 protein içerir, ayrıca tüm elzem amino asitler, A vitamini ve klorofil de yüksek oranda bulunur. Uzakdoğu’da tatlı sularda yetişen bir mikroalg türü olan chlorella bilinen bitkiler arasında en yüksek klorofil içeriğine sahiptir.

Chlorella Faydaları Nelerdir?
• Chlorella ile ilgili yürütülen araştırmalar bu yosunun akyuvar aktivitesini artırdığını ve bazı enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisinin olabileceğini göstermektedir.
• Chlorella, enfeksiyonlara neden olan birçok mikroorganizmanın gelişimini probiotik madde olarak engelleyen ve chlorellin olarak adlandırılan doğal bileşen içerir.
• Chlorellada bulunan bileşikler hücrelerin çeşitli toksik maddelerin etkilerinden arınmasına yardımcı olur.
• Toksik bileşiklerin karaciğere zarar vermesini engeller, karaciğerdeki birçok fonksiyon bozukluğunu düzeltici etki gösterir.
• 2001 yılında Alternative Therapies in Health and Medicine‘de yayınlanan bir makalede Chlorella kullanımının yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürebileceği, bağışıklık sistemini güçlendireceği ifade edilmiştir. Ayrıca chlorella’nın fibromiyalji ve ülseratif kolit rahatsızlığı olan insanların yaşam kalitesini artırabileceği belirtilmiştir.
• Yıpranmış ve zarar görmüş dokuların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardım eder.
• B12 vitamini içerdiğinden vejeteryan beslenen kişiler için önemli bir besin takviyesidir.
• Araştırmacılar, chlorella’nın birçok faydalı etkisinin yüksek klorofil içeriğinden kaynaklandığını belirtiyorlar. Ancak Japonya’da yapılan yeni bir araştırma, chlorella’nın etkisinin içindeki albüminden dolayı olabileceğini göstermektedir.
• Devamlı olarak karaciğer tarafından salgılanan albümin, kanda en çok bulunan proteindir. Albümin kanda, temel ve doğal antioksidan olarak işlev görür. Serbest radikalleri etkisiz duruma getirme görevinin %80′ini albümin gerçekleştirir.
• Araştırmalar, kandaki albümin seviyesiyle, genel sağlık durumu arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Kanser ve kalp hastalıkları da dahil olmak üzere, genetik olmayan her dejeneratif hastalığın başlangıcında ve ileri dönemlerinde yapılan testlerde, kandaki albümin seviyesinin düşük olduğu görülmüştür.
• Chlorella, toz, tablet, granül olarak kullanılabilir.
Chlorella Zararları Var mı?
Bulantı ve mide krampı oluşabilir. Alg alerjiniz varsa, ürtiker ya da cilt döküntüleri görülebilir.
Chlorella kullanan bazı kişilerde güneş ışığına karşı hassasiyet oluşmuştur.
K vitamini yönünden zengin olduğu için kan sulandırıcı veya pıhtılaşmayı engelleyen ilaç kullanan kişilerde pıhtılaşma zamanını uzatabilir.
Multipl skleroz (MS), lupus, romatoid artrit hastalığı olanlar ve immün sistemini baskılayan ilaç kullananlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.
Hamile veya emziren kadınlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Dünya’nın en güzel ülkesi ve binlerce şifalı bitkiler yetişmesine rağmen insanlarımız bu bitkileri tanımamakta ve tanıdığını söyleyenlerde şarlatan Etiketini Yapıştırmaktadırlar.

Yorum Gönderİn