Badem, Bademağacı, Tatlı Badem, Amydalae Amarae

PAYLAŞIN

Ağaç | 3-8m | 2-4 Aylar | Na,Ho,Ar | Yağı

Badem, Mandelbaum, Prunus dulcis D.A.
Badem ağacı WEBB.var.dulcis
Tatlı badem ağacı Syn: Amygdalis communis
E.var.dulcis.D.C

Familyası: Gülgillerden, Rosengewaechse, Rosaceae

Drugları: Bademyağı: Amygdalae oleum
Badem çekirdeklerinin soğuk baskı ile elde edilen bademyağı çok maksatlı olarak kullanılır.

Giriş: Bademin bilinen çok türü vardır, fakat bizi ilgilendiren iki türüdür. Bunlar tatlı badem: prunus dulcis var. dulcis ve acı badem: prunus dulcis var. Amara’yı sayabiliriz. Bademin vatanının Türkiye veya Çin olduğu yönünde oldukça farklı görüşler mevcutsa da Alman yazarlar badem yağının eski Mısır ve Yunanlılar tarafından yaygın olarak kullanıldığı, bu nedenle büyük bir ihtimalle vatanının Türkiye olduğu tahmin edilmektedir. Latince ‘’dulcis‘’ tatlı ve ‘’amara’’ acı anlamına gelir. Günümüzde Türkiye, Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya, Horasan, Türkistan, Kaliforniya ve Brezilya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Tarihte tatlı Badem yağı masaj yağı, ilaçlarda katkı maddesi, ve yemeklerde baharat olarak kullanılmıştır.

Botanik: Badem ağacı 3-8 metre boyunda, dikensiz, dikine yükselen bir ağaçtır. Yaprakları mızrak şeklinde, uca doğru sivrice, kenarları bütün veya çok narin kertikli, 4-8 cm uzunluğunda, 1,5-3 cm eninde, üstü parlak, yeşil renkli, alt yüzeyi donuk yeşil renkli ve kısa saplıdır. Çiçekleri pembemsi beyaz, oval veya yumurta şeklinde, kenarları narin, dalgalı, beş taç yapraktan meydana gelir ve ortada kırmızımsı bir göbek ve bu-radan bir demet sarımsı döllenme tozluğu çıkar. Meyveleri olgunlaş¬madan önce çağla olarak yenir, çünkü meyve olgunlaştıkça etli dış kısmı sertleşerek kuru bir kabuk şeklini alır. Olgunlaşan çekirdekleri kırılarak içindeki tohumları çıkarılır. Bu tohumlara kısaca badem denir.

Yetiştirilmesi: Badem ağacı taşlı, kumlu, kireçli topraklarda ve kayalık yerlerde yetişir. Badem çekirdeğinin dışı etli kabuğu soyulduktan sonra sert çekirdeği ile birlikte toprağa ekilir.

Hasat zamanı: Eylül ve Ekim aylarında olgunlaşan badem çekirdeği toplanır, kabukları kırıldıktan sonra tohumları çıkarılarak kurutulur. Badem soğuk presle sıkılarak yağı çıkarılır ve kuruyemiş olarak yenir.

Birleşimi: Bademin birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Sabit yağlar %55 oranında olup bunun %65-85 Oleikasit (zeytine bak), %10-30 Linolasit, %5-10 Palmitinasit (mazı asidi)
b) %0,1 Amygdalin (acı bademde %8 oranında)
c) Vitaminlerden; B1, B2, B3 ve C-vitamini
d) Minerallerden; Potasyum, demir ve kalsiyum
e) Ayrıca %20 Protein, Zamk, Enzimler ve Kolin ve Asparagin içerir. 

Araştırmalar: Meksika’da laetrile ismi ile anılan ve kansere karşı kul-lanılan bitkisel ekstrakt üzerinde ABD’li ilim adamları özel bir komisyon kurarak araştırmalar yapmışlardır. Bu araştırmalarda laetrilin kaysı ve şeftali çekirdeğinden elde edilen d-Amygdalin olduğu tespit edilmiştir. ABD Milli Kanser Enstitüsü (National Cancer Institut) d-Amygdalinin parçalanarak siyanür aside dönüştüğünü, fakat siyanür asidin ne şekilde kanseri önlediği tespit edilememiştir. Bilindiği gibi siyanür asit oldukça çok zehirlidir ve ölümlere sebep olabilir. Acı bademin % 8 gibi çok yüksek oranda d-Amygdalin içermesi nedeniyle özelikle çok dikkat ge¬rekir. Acı Bademin 8-10 adeti çocuklarda ve 15-20 adeti yetişkinlerde ölümlere sebep olabilir. Bademin birleşimindeki bu madde badem yen¬diğinde hemen kana karışmaz, hazmedilip kanda işlenmesi çok zaman aldığından tarife uyularak yendiğinde zarar vermez.

Tesir şekli: Müshil yapıcı, cildi güzelleştirici, iltihapları önleyici ve yaraları iyileştirici özelliklere sahiptir. 

Kullanılması:
a) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmıştır, fakat yeterli değildir. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Badem yerine bana göre daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır. Örneğin kansere karşı Ökseotu, Porsukağacı (çok zehirli) Papaya, Keten, Çörek, Gökçek Tonik veya Gökçek iksir daha etkilidir.
b) Halk arasında: Badem yağı aroma terapide kulak ağrısı, hamile ka-dınlarda görülen kas yırtılması (özelikle karın, bacaklar, ve göğüsteki yırtılmalar), bebeklerin poposunda ki ekzema, kaşıntı ve yaralara, derideki çatlaklar, kuru, pürtüklü ve hassaslığa karşı kullanılır.

Açıklama: Kulak ağrılarına karşı badem yağı çok hafif ısıtılır (35-38 derece) ve 2-3 damla kulağa damlatılır. Hamile kadınların karnının büyümesi ile birlikte karın, bacaklar ve göğüslerdeki kaslarda yırtılmalar olur. Bu yırtılmaları önlemek için badem yağı ile karın, bacaklar ve göğüsler günde 2-3 defa 10-15 damla ile ovalanır. Kabızlığı önlemek için yetişkinler bir kahve kaşığı, çocuklar bir çay kaşığı içerlerse kabızlığı önler.

Badem sütü: Bademden 45-50 gram haşlanır ve kabukları soyulur, ezilir veya öğütülür. 250 ml ılık süt ilave edilir ve bir gün sonra süzülerek bu süt deriye sürülür.

B) Acı badem, Bitter Mandeln, Prunus duleis (MILLER) D.A.WEB.var.amara 
Acı Badem botanik bakımından tatlı bademe benzer sadece birleşiminde % 8 oranında d-Amygdalin içerir. Bu nedenle çok zehirlidir. Küçüklerin 8-10 ve büyüklerin 15-20 adetinin yenmesi ölümlere sebep olur. Günde 3-4 adet acı badem yemenin kandaki şekeri düşürdüğü ve de iç organlardaki tıkanıklıları açtığı iddia edilmektedir.

21. yüzyıl zayıflama yiyeceği: Badem!


Öyle bir yiyecek olsa ki, hem tok tutsa, hem zayıflatsa, hem lezzetli olsa, hem hemen bulunabilir olsa, hem de insan sağlığına sağlık katsa…
Öyle bir yiyecek olsa ki, hem tok tutsa, hem zayıflatsa, hemlezzetli olsa, hem hemen bulunabilir olsa, hem de insan sağlığına sağlık katsa…İşte İç Hastalıkları ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ayça Kaya bademin araştırmalarla kanıtlanmış faydalarını anlatıyor.

21. yüzyıl mucizesinin adı Badem. Çiğ, kavrulmamış, tuzlanmamış badem. Uzun yıllardır yağlı tohumlar dediğimiz bir gurup yiyecek olan ceviz, badem, fındık, çekirdek, fıstık gibi yiyeceklerin içerdikleri kaliteli yağ asitleri sayesinde kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu olduklarını biliyorduk. Ancak bu yiyecekler yağlı oldukları için kalori değerleri deyüksek olduğu için kilo aldırır endişesi ile hastalarımıza dikkatli tavsiye ediyorduk.

HEM ZAYIFLATIYOR HEM GENÇLEŞTİRİYOR

Bademde çinko, demir, kalsiyum, potasyum, E vitamini gibi mineraller ve vitaminler vardır. Ayrıca içerdiği Amigdalin maddesinin kansere karşı koruyucu olabileceği savulunuyor. Bununla birlikte Ko enzim Q 10 ve Omega 3 seviyesi çok yüksektir. Bu enzim ve yağ asidi kalp damar hastalıklarından kişiyi koruyor ve yaşlanmaya gidiş sürecini yavaşlatıyor. Bademi düzenli tüketmek kötü kolesterol olan LDL’yi %6 ila %15 oranında düşürüyor.

Bu kadar iyi kalpli olduğunu bildiğimiz bademin aynı zamanda çok da iyi zayıflattığı kanıtlandı. Çok yakınlarda, Amerika’da yapılan bir araştırma ile de, zayıflamak isteyenlere günde 17 tane badem verildiğinde daha iyi kilo kaybettikleri gösterildi.

Bademin kaliteli protein içermesi ve sağlıklı yağlardan zengin olması kişiyi daha uzun süre tok tutuyor. Badem sert bir yiyecek olduğu için çiğnemesi zor oluyor ve bu durum kişinin çiğneme duygusunu tatmin ediyor. Lif oranı yüksek olduğu için bağırsak hareketlerini artırıyor. Hazırlama zorluğu olmadığı için her yerde kolayca bulunabiliyor ve her yere kolayca taşınabiliyor.

Zayıflamak için bademi nasıl yiyeceğiz diyenler için;

• Bademi satın alırken dikkat ; çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz olarak satın alın.

• Mümkünse kabuklu ve kabuğu kolay kırılabilir olandan tercih edin.


• Bir defada 15’den fazla yemeyin. Küçük bir kaseye sayarak koyun. İş yerinizde çekmecenizde ve çantanızda 15’lik küçük paketler şeklinde de bulundurabilirsiniz.

• Ara öğünlerde özellikle tercih etmeye çalışın. Az yağlı süt ve ayranla birlikte mükemmel bir birliktelik oluşturuyor.

• Meyveleri tek başına yemektense bademle birlikte yediğinizde glisemik indeksi düşürmüş olursunuz bu da sizin daha tok kalmanızı sağlar.

• Yiyecek bir şey bulamadığınızda da 50 tane bademi bir öğün olarak da tüketebilirsiniz.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

İlaç olarak bitkilerin kullanımı, Yazılı insan tarihinin öncesine kadar dayanır. İnsanlar tarafından kullanılan baharatlar ve otlar bir çok tıbbi ilaç ve hastalıkların panzehirleri için kulanılmıştır. Bu ot ve baharatların kullanılması gıda kaynaklı patojenlerin tehdidine bir tepki olarak kısmen geliştirilmiştir.

Yorum Gönderİn