Anadolu Amberbaris, Karamuk, Dikenüzümü, Amberbaris

PAYLAŞIN

Anadolu Amberbaris

Karamuk, Türkische Berberberitze, Berberis crataegina
Diken üzümü
Karamuk dikeni
Kadıntuzluğu

Familyası: Karamukgillerden, Berberilzengewâchse, Berberidaceae

Drugları: Kök kabuğu; Berberidis crataeginae radix
Karamuk meyveleri; Berberidis crataeginae fructus
Karamuğun genellikle kök kabuklarından çay, tentür ve natürel ilaç yapılır, meyveleri taze olarak yenir veya hoşafı yapılır.

Botanik: Karamuk botanik olarak Amberbarise benzer fakat meyveleri olgunlaşınca siyahlaşır ve yaprakları esmer veya kahverengimsi siyah renklidir. Bu bitki Türkiye’de yetişmediğinden fazla bir bilgiye sahip değiliz.
Türkistan Karamuğu, Türkistanische Berberitze, Berberis
heleropoda
Türkistan da yetiştiğinde Türkistan Karamuğu diye anılır. T.karamuğu 2m boyunda oval yapraklı, yaprakları 2-3cm uzunluğunda, yaprak diplerinde 2-3cm uzunluğundaki dikenleri ile diğerlerinden ayrılır. Mey¬veleri siyah renkli ve alkaloit içerir. Bu türün kök kabukları da aynı amberbaris kök kabukları gibi kullanılır.
Azeri Karamuğu, Aserbeidscharische Berberitze, Berberis
orentalis
Bu A.karamuğu genellikle Azerbaycan, Türkistan, Horasan ve Türkiye’de yetişir. Yaprakları 3-6cm uzunluğunda, 1,5-3cm eninde, ters yumurta şeklinde ve kısa saplıdır. Yaprak diplerinde 4-7mm uzunluğunda üçlü dikenleri vardır. Meyveleri parlak kırmızıdır. Bu türde aynı Amberbaris kök kabuğu gibi kullanılır.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

İlaç olarak bitkilerin kullanımı, insanlık tarihinin en eski tıbbi tekniklerinden biridir. Etnobotanik (bitkilerin geleneksel olarak insanlar tarafından kullanımları) gelecek ilaçları keşfetmek için etkili bir yol olarak kabul edilmektedir. Hekimlerin mevcut ilaçların çoğu aspirin, dijitalisten, kinin ve afyon içeren bitkisel ilaçlar olarak kullanımının uzun bir geçmişi var.

Yorum Gönderİn