Akdiken Amerika, Amarika, Akdiken Kaskara, Sagrada,Rhamnus Pushianus

PAYLAŞIN

Akdiken amerika

Amerika Akdikeni, Amerikanische Faulbaum, Rhamnu purshianus
Kaskara Frangula purshianus
Sayrada

Drugları: A.akdiken kabuğu; Rhamni pursianae cortex
A.akdiken kabuğu da kurutulduktan sonra bir yıl depolanır ve ancak bu şekilde çayı, tentürü ve natürel ilacı yapılır.

Botanik: Vatanı Kuzey Amerika olan A.akdikenin boyu 6-15m arasında olup Avrupa’da nadiren kültür bitkisi olarak yetiştirilir. Yaprakları 8-15cm uzunluğunda, 5-10cm eninde, ortada ana bir damar ve ondan sağlı sollu kılçık gibi dağılan yan damarlara sahiptir. Kenarları bütün, parlak yeşil renkli, ters yumurta şeklinde, ve kısa saplıdır. Çiçekleri 2-10çiçek top¬luca bir arada yaprak dibinden çıkan bir sap üzerinde bulunur ve oldukça küçüktür. Taç yaprakları sarımsı yeşil, 5 sivri uçlu ve bu taç yaprakları kavrayan bir kupa yaprağı vardır. Hasat ayı yabani akdikende olduğu gibidir.

Birleşimi: A.akdiken kabuğunun birleşiminde 
a) %8-10 oranında antronoit türevleri içerir ve bununda 1) %60-70’ini Cascarositler (Kaskarozitler) oluşturur. Cascarosid A,B,C ve D 2) Glikozylantronlar %10-30 arasında en önemlileri Aloin A, B, (+)-Desoxyaloin ve (-)-Desoksialoin 3) Antronoitler kompleksi %10-30 olup en önemlileri Aloeemodin, emodin, frangulin, physcion, chrysophanol’dan oluşur.
b) Ayrıca tanin, acı madeeler, reçine, organik asitler içerir.

Tesir şekli: Müshil yapıcı, sindirimi kolaylaştırıcı ve safra artırıcıdır. 

Kullanılması: Pekliğe karşı Amerika’da çok yaygın olarak kullanılan bir drogdur.

Yan tesirleri: Yan tesiri aynı Y.akdikende olduğu gibidir. 

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Bitkisel materyaller genelde kurutulur ve bu şekilde bir yıl muhafaza edilebilirler. Bitkilerin kurutulması için özel odalar tutulur ve kurumaları beklenir. Bikiler yağmurlu ve sisli havada toplanmamalı ve ıslatılmamalıdır. Bu onun küflenmesine yol açabilir.

Yorum Gönderİn