Adi Asma, Filbahri, Clematis Vitalba

PAYLAŞIN

Adi Asma

Akasma, Aufrechte Waldrebe, Clemalis recta
Fil bahri 
Fil bahr
Fukara otu
Peçek

Familyası: Düğün çiçeğigillerden, HahnenfuBgewâchse, Ranunculaceae

Drugları: Akasma otu; Clemati herba
Akasma otundan tentür ve natürel ilaç yapılır. Zehirli olması nedeni ile çayı içilmez.

Giriş: Düğün çiçeğigillerin alt grubuna ait olan Clematisgillere dahil olup bizi ilgilendiren iki önemli türü vardır. Akasma; Clematis recta ve Adi Akasma; Clematis vitalba olarak bilinen bu iki türdür. Latince “recta” dikine yükselen, “clematis” kelimesi klema’dan türemiş olup sarmaşık anlamına gelir. Akasmayı 13.yy.da Salernitan Okul doktoru Platearius kansere karşı kullanmış ve günümüzde New York Metropolitan Hastane-sinde baldır ülserine (ulcus cruris) karşı kullanılmıştır. Vatanı Avrupa’nın Güneydoğusu, Türkiye, Horasan ve Türkistan olup günümüzde birçok ülkede kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Akasma genellikle ovalarda, güneşli yörelerde, göl, gölet veya ırmak kenarlarında yabani olarak da yetişir. 

Botanik: Akasma 50-150cm boyunda çok yıllık bir bitki olup dikine yükselir. Yaprakları kanat şeklinde olup 5-9yapraktan meydana gelir. Yaprakları geniş mızrak şeklinde, karşılıklı, kısa saplı, üst yüzeyi mavimsi yeşil, alt yüzeyi tüylü ve kenarları bütündür. Çiçekleri bitkinin üst dallarında demet gibi topluca bir arada bulunur. Taç yaprakları dil şeklinde, 4-5adet beyaz renkli, ortada sarımsı beyaz renkli döllenme tozlukları bulunur. Meyveleri çok küçük lacivertimsi siyah çekirdek şeklinde ve etrafında takma saç gibi bir düzine beyaz tüyleri vardır ve olgunlaşınca rüzgârlı havada but tüyler vasıtası ile uzaklara uçabilir. 

Yetiştirilmesi: Vatanı Türkiye olan bitki Türkiye’nin hemen her yöresinde rahatlıkla yetişir

Hasat zamanı: Mayıs’tan Temmuz’a kadar yaprak, çiçek ve taze sürgünleri toplanır ve taze olarak tentür veya natürel ilaç yapımında kullanılır. Bitkiyi dikkatle ve eldivenle toplamak gerekir. Maalesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca 1 - 2 günde kurudu ise 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneşte kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin aktarlarda açıkta satılması kalitesini kısa sürede sıfırlar.
Birleşimi: 
a)    Akasma taze iken Protoanemonin içerir ve kurutulunca daha az tesirli olan Anemonin’e dönüşür. (düğünçiçeğine bak.)
b)    Organik asit; Beher asit ve Melisenasit
c)    Caulosaponin, Clematiol, Trimethylamin ve C-vitamini içerir.

Araştırmalar: 
1)    Modern anlamda klinik araştırma yapılmamış olup yapılan araştır-malarda çok sınırlıdır. New York Metropolitan hastanesinde Dr. Wolanski baldır ülserine karşı kullanmış ve etkili olduğunu ispat¬lamıştır. (Nhp.2.95.277). Ayrıca migrene karşı da etkili olduğu iddia edilmiştir.
2)    En önemli araştırmayı ben yaptım çünkü daha öncede sağ hayam şişmiş ve bu nedenle doktora gitmiştim fakat bir şey yapamadı. O zaman sirke içerek tedavi etmeye çalıştım fakat sirkeyi bırakınca ağrılarım yeniden çoğaldı. Bunun üzerine Akasma tentürü ile teda¬viye başladım. 3 hafta içinde rahatsızlık geçti. (01.10.2001). bu tedaviye ara verdikten sonra (2 ay sonra) tekrar rahatsızlandım. Bunun üzerine Çörek tohumu ile tedaviye geçtim ve bırakınca yine rahatsız oldum sonunda kendi geliştirdiğim Gökçek İksirini kullanarak iyileştim.

Tesir şekli: Bakterisid (bakterileri öldürücü), fungusid (mantarları yok edici), iltihapları önleyici, deriyi tahriş edici, lenf yollarını açıcı ve cinsel gücü artırıcıdır.

Kullanılması: Homeopati’de Akasma tentür başta; hayaların şiş¬mesi ve iltihaplanması (testis iltihabı=Orşit), haya üstü bezsinin şişmesi ve iltihaplanması, haya kordonlarının ağrıması, prostat iltihap¬lan¬ması, idrar kordonu iltihaplanması, baldır ülseri ve derideki kaşıntılı kabarıklara karşı kullanılır. Ayrıca kasık bezlerinin şişmesi ve sertleş¬mesi, boyun, koltukaltı, lenf bezlerinin şişmesi ve de sertleşmesi, gut hastalığı, bel ağrıları, aşırı idrar yapmaya çıkma (Pollaküri) ve kan dolaşımı anor¬malliklerine karşı kullanılır. 

Çayı: Zehirli olması nedeni ile çayı içilmez. 

Homeopati’de: Akasma çiçek açmaya başladığı andan itibaren çiçek, tomurcuk, yaprak ve taze sürgünlerinde 20gr bir şişeye konur ve üzerine %70’lik 80ml Alkol ilave edilir. şişe güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir ve arada bir çalkalanır. 4-6hafta sonra süzülerek Homeopati’de <>ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5defa 10-15damla alınır. 

Hastalığın belirtileri (semptom): 
1)    Vücudun her yerinde nevraljili romatizmalı ağrılar
2)    Bel soğukluğu nedeni ile idrar yapmada zorlanma
3)    Hayaların, lenf bezelerinin şişmesi diğer bezelerin sertleşmesi
4)    Deride sulu ve yanan kabarcıklar
5)    İyileşmeyen ülserler
6)    Salgıların azalması ile rahatsızlıklar artar
7)    Nevraljili, romatizmalı ağrılar terleyince iyileşir
8)    Deride kaşıntılı, yakıcı kabarcıklar özellikle yüz, el ve baş ve de ensede 
9)    İdrar yolları ağrılı ve batıcı
10)    Haya kordonlarının nevraljisi (haya kordonlarındaki sinirsel ağrılar)
11)    Cinsel birleşmeden horlanma ve baş ağrısı
12)    Cinsel birleşme sırasında penisin ağrıması
13)    Ensede sulu, kaşıntılı, kabarcıklı yara
Bu gibi hallerde Akasma tentürü gerekir. 

Yan tesirleri: Akasma taze iken oldukça zehirlidir. Bu nedenle toplarken uzmanların toplaması ve de eldivenle toplanması gerekir.

Yazar Hakkında

İbrahim Gökçek

Dünya’nın en güzel ülkesi ve binlerce şifalı bitkiler yetişmesine rağmen insanlarımız bu bitkileri tanımamakta ve tanıdığını söyleyenlerde şarlatan Etiketini Yapıştırmaktadırlar.

Yorum Gönderİn